هنروتجربه: یکی از خبرهایی که از روز گذشته (۲۰ خرداد) در میان رسانه‌های فرهنگی مورد توجه قرار گرفت، اخباری پیرامون موسسه هنری ناصر تقوایی و مشکلات موجود برای صدور مجوز آن بود. مرضیه وفامهر (همسر این کارگردان) از دو سال پیش دوندگی فراوانی برای راه‌اندازی موسسه هنری ناصر تقوایی کرده اما عدم صدور مجوز برای این موسسه هنری، کار را در میانه راه متوقف کرده است. با وجود پیگیری‌های فراوانی که همسر این سینماگر انجام داده است، هنوز وزارت ارشاد به طور رسمی پاسخی به او نداده است. روزنامه اعتماد به همین بهانه امروز (۲۱ خرداد)گزارشی درباره این مساله را منتشر کرده‌است.بخشی از این گزارش به یادداشت مرضیهوفامهر اختصاص دارد که در بخشی از آن می‌خوانیم: «موسسه فرهنگی هنری ناصر تقوایی در حال حاضر ثبت شرکت‌ها شده است. وقتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اساسنامه موسسه‌ای را ثبت می‌کند و تمام مراحل قضایی آن طی می‌شود، نباید مشکلی برای صدور پروانه باقی بماند. با وجود پیگیری‌های فراوان اما مجوز این موسسه صادر نشده و تلاش من برای پیگیری این مشکل هم تا اینجا بی‌نتیجه مانده است. در واقع هنوز توضیح رسمی و قانونی درباره عدم صدور مجوز نداده‌اند. آیا مسوولان فقط وقتی بزرگان از دنیا می‌روند، باید برای‌شان سخنرانی کنند؟! یا قرار است به تسهیل امور و انجام کارها کمک کنند؟! من می‌گویم برای سنگ‌اندازی و انجام ندادن هر کاری هم بهانه‌تراشی شود، این یکی واقعا پذیرفتنی نیست! اصلا من نباید آنقدر پیگیر مجوز برای موسسه فرهنگی هنری ناصر تقوایی باشم، مسوولان فرهنگی باید خودشان امور را تسهیل کنند. جایگاه ناصر تقوایی، جایگاه ناشناخته‌ای نیست. چرا باید سال‌ها هنرمند منتظر باشد که اهمیت جایگاهش در بیرون از ایران شناخته شود تا اینجا با او دچار تعارف شوند و راهش باز شود؟ موسسه فرهنگی هنری ناصر تقوایی در درجه اول بنا دارد آثار آقای تقوایی را چاپ کند….»

فیلم«پرسه در حوالی من» اولین ساخته غزاله سلطانی این روزها در گروه هنروتجربه در حال اکران است و مورد استقبال تماشاگران هم قرار گرفته‌است. خبرگزاری مهر به همین بهانه سراغ غزاله سلطانی رفته و گفت‌وگویی را با او منتشر کرده است. این کارگردان در بخشی از این گفت‌گو  تاکید کرده که این فیلم را وقتی ساخته که درگیر بحران سی سالگی بوده است:« «قصه این فیلم از حال و هوای شخصی من نشات می گیرد البته نه به این صورت که همه اتفاقات موجود در «پرسه در حوالی من» برای خودم رخ داده باشد بلکه این موضوعات خیلی زاییده حال و هوای درونی‌ام بود. من در حال ۳۰ ساله شدن بودم و در همین اثنا یک سری اتفاقات افتاد و به همین ترتیب درگیری ذهنی داشتم و بحران های سی سالگی را طی می کردم. به همین علت می توانم بگویم بیشتر تنهایی های «سایه» که شخصیت اصلی داستان است از اتفاقاتی سرچشمه می گیرد که خودم درگیر آنها بودم. همه این موضوعات باعث شد که سراغ ساخت «پرسه در حوالی من» بروم.»

او با اشاره به اینکه «پرسه در حوالی من» ویژگی‌های هنروتجربه ای دارد، بیان کرد: «فیلم من دارای المان‌های سینمای هنروتجربه بود. بنابراین با مشورت‌هایی که با دوستان سینمایی کردیم به این نتیجه رسیدیم که در گروه هنروتجربه اکران شود. من احساس می‌کنم هنروتجربه کلاس خاصی به فیلم می‌دهد که شاید سینمای تجاری ندهد. من این موضوع را که مخاطبان هنروتجربه می‌دانند که دنبال چه نوع فیلم‌هایی هستند، دوست دارم. زیرا در این بازار عجیب غریب اکران نمی‌دانستم که بر سر فیلم اولم با این حال و هوای زنانه چه بلایی می‌آید. به همین ترتیب هنروتجربه به من کمک می‌کرد که هم تجربه پخش و اکران را بهتر درک کنم و هم آهسته آهسته جلو بروم. از این بابت از هنروتجربه ممنونم که اجازه می‌دهد ما هم مزه اکران را بچشیم.»

سلطانی درباره نام فیلمش عنوان کرد: «مصطفی مستور نویسنده پیشتر کتابی با عنوان «پرسه در حوالی زندگی» داشت که من حدود ۱۵ سال پیش با این کتاب آشنا شدم و از کتاب‌های مورد علاقه من است، از همین رو زمانی که می‌خواستم نام این فیلم را انتخاب کنم مدام نام کتاب مصطفی مستور به ذهنم می آمد به همین دلیل اسم فیلم ما هم کمی شبیه کتاب شد.»