هنر و تجربه: درام موسیقایی «آهنگ‌ساز» اولین فیلمی خواهد بود که تحت قرارداد همکاری جدید چین و قزاقستان به تولید می‌رسد.

این قرارداد در شهر آستانه میان ژی جین‌پینگ و نورسلطان نظربایوف به امضا رسید و در اولین جلسه‌ی فیلم‌برداری وزیر رسانه‌ی (یا در اصل SAPPRFT) چین (نای چنشی) و وزیر فرهنگ قزاقستان (آریستانبِک موکامدیولی) هم حضور داشتند. «آهنگ‌ساز» بر اساس فیلم‌نامه‌ای از سو ژیائووی و به کارگردانی شیرزاتی یاهیفو، داستان حقیقی یک آهنگ‌ساز چینی به نام شیان شینگای را روایت می‌کند که با قطعه‌ای به نام «رود زرد کانتات» شناخته می‌شود.

«آهنگ‌ساز» روی دوره‌ای از زندگی شخصیت اصلی‌اش تمرکز دارد که او در قزاقستان سرگردان می‌شود و در نهایت آهنگ‌ساز قزاق، باقیتژان بایکاداموف وی را پناه می‌دهد. شیان شینگای در سال‌های حضورش در این کشور است که بعضی از مشهورترین آثارش را با الهام از این سرزمین تصنیف می‌کند.

جاناتان جیان شن، رییس کمپانی چینی «شاین‌ورک پیکچرز» درباره این فیلم و همکاری گفت: «من و دیگر هم‌نسلی‌هایم با شنیدن سمفونی‌های فوق‌العاده زیبا و پرشور شیان بزرگ شدیم، اما نمی‌دانستیم که او چنین پیوند عمیقی با قزاقستان داشته است.» کایربکوف باقیت هم به عنوان رییس «قزاق‌فیلم جی‌اس‌سی» (دیگر کمپانی درگیر تولید فیلم) درباره این پروژه توضیح داد: «کاری که ما می‌کنیم نمادین است. فیلم‌سازان و دیگر عوامل پشت و جلوی صحنه به‌واسطه‌ی این همکاری با هم آشنا خواهند شد و احتمالاً دوستی‌هایی نیز میان‌شان شکل می‌گیرد. امیدوارم تبادلات فرهنگی بیش‌تری با چینی‌ها داشته باشیم.»

چین قراردادهای دوجانبه‌ی بسیاری را با کشورهای مختلف در سراسر جهان به امضا رسانده است که هفت کشور از اروپای غربی هم شامل می‌شود.

  • ورایتی