هنروتجربه: مستندهای سه‌گانه محیط زیستی«بانوی ارومیا» ،«دود» و «روزگاری هامون» به کارگردانی محمد احسانی از روز شنبه ۲۷ خردادماه در گروه سینمایی هنروتجربه اکران می‌شود.
محمد احسانی در این سه مستند به بحران شدید کم‌آبی در کشور، خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌های مهم و بزرگ و مشکلات محیط زیست توجه کرده‌است. این فیلم‌ساز در این مستندها تاثیرات اجتماعی بحران‌های محیط‌ زیستی را در زمینه رشد فقر و مهاجرت برجسته کرده‌است.

احسانی در یادداشتی درباره سه‌گانه محیط زیستی خود یادآور شده‌است: «در یک نگاه کلی محیط زیست ایران در زمینه‌های آب،هوا و خاک دچار بحران است و فیلم‌های سه‌گانه‌ام «بانوی ارومیا»،«روزگاری هامون» و«دود» که حاصل پنج سال کار در موضوعات فیلم‌های زیست محیطی است؛این غربت و نابودی را به تصویر می‌کشد. دریاچه ارومیه، تالاب هامون و آلودگی هوای تهران هریک با نگاهی و از زاویه‌ای به تصویر کشیده شده‌اند. گاه با نگاه و روایتی شاعرانه و تغزلی و گاه با انعکاس واقعیت سخت و تلخ و گاه با نگاهی تجربی…»

بانوی ارومیا

 بحران اول؛ «بانوی ارومیا»
مستند«بانوی ارومیا» با نگاهی شاعرانه به خشک شدن دریاچه ارومیه و مشکلات اجتماعی و محیط زیستی آن می‌پردازد. دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ آب‌شور دنیا است که در سال‌های گذشته خشک شد و اکنون درحال احیا است.  در خلاصه داستان این مستند ۳۰ دقیقه‌ای آمده است: «مستندی شاعرانه درباره دریاچه روبه زوال ارومیه که با نگاهی اسطوره‌ای روایت می‌شود.» این مستند تاکنون موفق به دریافت جوایزی چون جایزه ویژه هیات داوران از جشنواره فیلم‌های زیست محیطی واسا، ویژن از جشنواره بین اللمللی رد آیلند در آمریکا،جایزه از جشنواره بین‌المللی محیط زیست کرواسی،جایزه بخش محیط زیست چهل وپنجمین جشنواره بین اللمللی فیلم رشد و…شده‌است.
بانوی ارومیا/ نویسنده و کارگردان: محمد احسانی- تصویربردار: روزبه رایگا- صدابردار: فرشید فرجی- تدوین‌: مستانه مهاجر- صداگذاری و ترکیب صدا: حسین ابوالصدق- نویسنده گفتار متن: الهه اذکاری- گوینده: شراره سروش و پژمان بازغی- تهیه کننده: محمد احسانی و محمد اعلا

روزگاری هامون

بحران دوم؛«روزگاری هامون»
احسانی در مستند ؛«روزگاری هامون» به خشک شدن رود هامون شاهرگ حیاتی استان سیستان و هجوم خاک بستر رودخانه به روستاهای اطراف پرداخته است. درخلاصه داستان آن آمده است: «با خشک شدن تالاب بین‌المللی هامون مشکلات زیست محیطی و اجتماعی فراوانی برای مردم سیستان و بلوچستان پدید آمده است. این فیلم زندگی امروز مردم سیستان را در شرایط فعلی به تصویر کشیده است.»
این مستند ۳۵ دقیقه‌ای در ششمین جشنواره بین‌المللی گرین پوینت نیویورک، بیستمین جشنواره بین‌المللی سینما امبیته تورینو و نوزدهمین جشنواره بین‌المللی محیط زیست برزیل حضور داشته است.
«روزگاری هامون»/ کارگردان،نویسنده و تهیه‌کننده: محمد احسانی- تصویربردار:محمد رضا تیموری- صدابردار:هادی ساعد محکم- تدوین‌: بابک بهرام بیگی- صداگذاری و ترکیب صدا: حسین قورچیان- گوینده: نادر گوهر سودی- تهیه کننده: محمد احسانی

دود

بحران سوم؛ «دود»
آلودگی تهران در سال‌های گذشته به جدی‌ترین بحران پایتخت مخصوصا در فصل زمستان و هنگام وارونگی هوا تبدیل شده است. محمد احسانی در «دود» به سراغ این معضل و تاثیرات اجتماعی و زیستی آن رفته است. در خلاصه داستان این مستند آمده‌است: «تهران از آلوده‌ترین شهرهای جهان است و سالانه بیش از ۵ هزار نفر در این شهر بخاطر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این فیلم با نگاهی تجربی به این موضوع پرداخته است و زندگی افراد درگیر با آلودگی هوای شهر تهران را به تصویر می‌کشد.»
«دود»/کارگردان،نویسنده و تهیه‌کننده: محمد احسانیتصویربردار:محمدرضا تیموری- صدابردار:هادی ساعدمحکم-تدوین: بابک بهرام بیگی- صداگذاری و ترکیب صدا: حسین قورچیان

فیلم های محمد احسانی

محمد احسانی عضو انجمن مستندسازان سینمای ایران و انجمن بین‌المللی مستندسازان جهان است. او تاکنون فیلم‌های مستندی چون «رخش بر نقش»، «ایدز ایران ۸۳»، «تبریز: تصاویر دنیای فراموش شده»،«گنبد مینا»، «دریاچه تنها» و.. را کارگردانی کرده‌است. این آثار در جشنواره‌های متعدد بین‌المللی به نمایش درآمده‌اند.