هنروتجربه: درام ورزشی «دنگل» (نام بومی ورزش کشتی در هند) به کارگردانی نیتش تیواری با عبور از مرز فروش سیصد میلیون دلار در گیشه‌ جهانی تاریخ‌ساز شد.

«دنگل» با حضور ستاره بالیوودی امیرخان وقتی از مرز فروش ۱۲۰ میلیون دلار (رکوردی که در سال ۲۰۱۴ توسط «پی‌کی» رقم خورده بود) عبور کرد، به پرفروش‌ترین فیلم هندی تاریخ سینما بدل شد. اما در جدیدترین رکوردشکنی این فیلم، خبر عبور از فروش سیصد میلیونی آن اعلام شد که آن را به پنجمین فیلم خارجی‌زبان پرفروش تاریخ سینما بدل کرده است. به گزارش «فوربس» فروش داخلی این فیلم بیش از ۸۴ میلیون و فروش آن در سینماهای چین نزدیک به ۱۸۰ میلیون دلار شده است.

«دنگل» داستان حقیقی مهاویرا سینگ پوگات را روایت می‌کند؛ کشتی‌گیر آماتوری که با تعلیم دخترانش در سطح کشتی‌گیران جهانی در برابر سرکوبی جامعه‌اش ایستاد. کمپانی دیزنی از کریسمس گذشته این فیلم را به صورت محدود در سینماهای ایالات متحده اکران کرد که در نهایت به فروشی حدود دوازده میلیون دلار رسید.

چهار فیلم غیرانگلیسی‌زبان دیگری که به فروشی بیش از سیصد میلیون دلار دست یافته‌اند، از این قرارند: «پری دریایی» و «شکار هیولا» از چین به‌ترتیب با فروش‌های ۵۳۳ و ۳۸۶ میلیون، کمدی «دست‌نیافتنی‌ها» از فرانسه با ۴۲۷ میلیون و انیمیشن «نام تو» از ژاپن با فروشی ۳۵۴ میلیون دلاری. به هر حال «دنگل» فرصت کسب رتبه‌ چهارم را هم دارد چون هنوز در چین، تایوان و مناطق دیگری روی پرده‌ی سینماهاست.

ایندی‌وایر•