هنر و تجربه: کافمن و گروه «تروما هد» برای اعتراض به مافیای رسانه‌ای، تبلیغ در خصوص بی‌طرفی فضای مجازی و نمایش جدیدترین فیلم‌شان، ماه گذشته در جشنواره کن حاضر بودند.

این طور به نظر می‌رسد که حضورهای همیشگی و طولانی مدت «تروما انترتینمنت» در جشنواره فیلم کن به پایان خودش رسیده است. لوید کافمن به عنوان رییس تروما در بیانیه‌ی روز گذشته‌اش به انتقاد از این رویداد سینمایی پرداخت و در آن به چگونگی برخورد با گروه تروما در جریان برگزاری هفتادمین جشنواره کن در ماه گذشته اشاره کرد و چنین توضیح داد که «اعضای این گروه هنری با حمله‌ی جانیان کت‌وشلوارپوش مواجه شدند و توسط آن‌ها و نیروهای پلیس بازداشت شدند.»

تروما نمایش جدیدترین فیلم کافمن با عنوان عجیب و طولانی «Return to Return to Nuke ‘Em High aka Vol.2» (که ادامه‌ی داستان کمدی علمی‌خیالی با نام «Class of Nuke ‘Em High» است که در سال ۱۹۸۶ ساخته شد) را هم در کن پشت سر گذاشت. این گروه هنری در جریان راه‌پیمایی اعتراضی در کروازت به مافیای رسانه‌ای و تبلیغ بی‌طرفی فضای مجازی در حمایت از هنر مستقل و تجارت بود که با برخورد دور از انتظار مقام‌های مسئول جشنواره مواجه شد.

کافمن در بخشی از بیانیه‌ای که منتشر کرده، نوشته است‌: «ما با وجود همه‌ی آزارها و دستگیری‌ها و سرکوب‌هایی که از سوی جشنواره کنِ فاشیست صورت گرفت، نمایش بسیار موفقِ فیلم جدیدمان را تجربه کردیم. این فیلم در شرایطی با نقدهای مثبت و استقبال منتقدان مواجه شد که پنجاهمین سال فیلم‌سازی من توسط نخبگان کن به گند کشیده شد!» کافمن که از سال ۱۹۷۶ به این طرف در جشنواره کن حاضر شده بود، گفت که دیگر هرگز به کن بازنخواهد گشت.

تروما که از سال ۱۹۷۴ کارش را آغاز کرده است خودش را باسابقه‌ترین استودیوی فیلم‌سازی مستقل در آمریکای شمالی معرفی می‌کند و تا امروز، بیش از هزار فیلم را تهیه و پخش کرده است. این استودیوی مستقل حامی بعضی از بااستعدادترین فیلم‌سازان هالیوودی بوده از جمله جیمز گان که فیلم موفق «نگهبانان کهکشان» را ساخت است.

  • ایندی‌وایر