هنروتجربه: سخن‌گوی دنیل دی‌لوییس اعلام کرد که  این بازیگر «دیگر به عنوان یک بازیگر کار نخواهد کرد» و تأکید کرد که آن‌ها «هیچ توضیح دیگری در این خصوص ندارند.»

«ورایتی» گزارش داد دنیل دی‌لوییس که تا امروز سه بار جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را برنده شده است، در حال بازنشستگی از بازیگری است. این ستاره‌ شصت‌ساله همان طور که خبرش پیش از این منتشر شده است، فقط در یک فیلم دیگر بازی خواهد کرد که جدیدترین پروژه سینمایی پل تامس اندرسن با عنوان «Phantom Thread» است.

این فیلم که در دنیای مُد می‌گذرد، طبق برنامه از ۲۵ دسامبر روانه‌ نمایش عمومی می‌شود. دی‌لوییس دومین اسکارش را برای بازی در فیلم دیگری از اندرسن با نام «خون به‌پا می‌شود» (۲۰۰۸) برنده شد و دو اسکار دیگرش هم برای فیلم‌های «پای چپ من» (جیم شریدن، ۱۹۸۹) و «لینکلن» (استیون اسپیلبرگ، ۲۰۱۳) به دست آمد.

دی‌لوییس دلیلی برای بازنشستگی‌اش ارائه نکرده و سخن‌گوی او، لسلی دارت، در ادامه‌ بیانیه‌اش گفته است: «او بی‌اندازه قدردان همه‌ همکاران و تماشاگرانش در طول این سال‌های متمادی است. این یک تصمیم شخصی است که نه خود او و نه نمایندگانش پس از این توضیح بیش‌تری درباره‌اش نخواهند داشت.»

دی‌لوییس تنها بازیگر مردی است که سه بار اسکار بهترین بازیگر را برنده شده است. او برای انتخاب‌های پروسواس و این‌که معمولاً چند سال وقفه بین پروژه‌هایش می‌افتد، مشهور شده است. او که بازیگری را از چهارده‌سالگی با نقش کوتاهی در فیلم «یک‌شنبه، یک‌شنبه‌ی خونین» (۱۹۷۱) آغاز کرد، در «آخرین بازمانده‌ی موهیکن‌ها» (۲۰۰۹) با مایکل مان و در فیلم‌های «عصر مهرورزی» و «دارودسته‌های نیویورک» با مارتین اسکورسیزی همکاری کرده است.

دنیل دی‌لوییس با ربکا میلرِ نویسنده و کارگردان ازدواج کرده است و سه فرزند دارد.

  • ایندی‌وایر