هنر و تجربه: دوستداران سینمای آسیا در انتظار رویداد بزرگی هستند که هر سال توسط «انجمن فیلم مرکز لینکلن» و «ساب‌وِی سینما» برپا می‌شود و با عنوان «جشنواره فیلم آسیایی نیویورک»، بزرگ‌ترین جشنواره از آثار محبوب سینمای آسیا در آمریکای شمالی است.

در این دوره که از ۳۰ ژوئن تا ۱۳ ژوییه در مرکز لینکلن (و از ۱۴ تا ۱۶ ژوییه در SVA Theater) برپا می‌شود، ۵۷ فیلم بلند – از جمله ۳ فیلم با اولین نمایش بین‌المللی‌شان، ۲۱ فیلم با اولین نمایش در آمریکای شمالی، ۴ فیلم با اولین نمایش در ایالات متحده و ۱۵ فیلم با اولین نمایش در شهر نیویورک – روی پرده می‌روند. «نابغه‌ی بد»، «گلوله‌ی کوچک»، «زندگی دوگانه»، «دختر گنگستر»، «کی‌اف‌سی»، «جین» و «با زندانی‌ها» بعضی از این فیلم‌ها هستند.

این جشنواره پنج جایزه دارد که یکی جایزه دستاورد یک عمر فعالیت هنری برای یک ستاره هنگ‌کنگی است؛ جایزه‌ای که در این دوره به اریک تسانگ اهدا خواهد شد. چهار جایزه دیگر عبارتند از: دو جایزه برای ستاره‌های سینمای آسیا، یک جایزه برای ستاره در حال ظهور بین‌المللی (که پنجم ژوئن اعلام شد به چاتیمون چوئنگ‌چاروئن‌سوکینگ ملقب به «ایوک‌باب» از تایلند تعلق خواهد گرفت) و جایزه‌ی دنیل ای. کرفت که به سینماگر ممتاز آسیا در سال گذشته می‌رسد: یونگ بیونگ‌جیل از کره جنوبی.

روز گذشته سایت «ایندی‌وایر» تریلر/ پیش‌پرده‌ای از عنوان‌های حاضر در این دوره از جشنواره را در فضای مجازی منتشر کرد؛ فیلم موفق «زن شرور»/ The Villainess به کارگردانی یونگ بیونگ‌جیل که در جشنواره کن گذشته هم روی پرده رفت، یکی از این فیلم‌هاست.

  • ایندی‌وایر