هنر و تجربه: «دونکرک» (یا با تلفظ انگلیسی این شهر فرانسوی: دانکرک) به کارگردانی کریستوفر نولان، ماه آینده به نمایش عمومی درمی‌آید و بی‌تردید رقابتی با دیگر همتای سینمایی بزرگش خواهد داشت که جدیدترین فیلم لوک بسون است با عنوان «ولریان و شهر هزار سیاره».

فیلم علمی‌خیالی عظیم «ولریان و شهر هزار سیاره» با بودجه‌ای بیش از ۱۹۷ میلیون یورو (حدود ۲۱۰ میلیون دلار آمریکا) پرهزینه‌ترین فیلمی است که تا امروز در سینمای فرانسه تولید شده است. با این وجود شاید برخی به طور طبیعی فکر کنند که این فیلم نیازمند عملکردی بسیار خوب در گیشه است تا بتواند سرمایه‌ی هنگفت تولیدش را برگرداند. اما جالب است که لوک بسون در جدیدترین گفت‌وگویش (به عنوان رییس کمپانی «یوروپاکورپ» با اسکرین دیلی) به این موضوع اشاره کرده است که آن‌ها به‌خوبی تأمین شده‌اند و اگر در گیشه برای فیلم اتفاق ناخوشایندی بیفتد، مشکل خاصی به وجود نمی‌آید.

بسون در این خصوص گفته است: «ما مثل هر کمپانی فیلم‌سازی دیگری فقط در صورتی چراغ سبز تولید فیلمی را انجام می‌دهیم که دست‌کم ۸۰ درصد بودجه‌اش تأمین شده باشد. درباره این فیلم ما ۹۶ درصد از بودجه را با پیش‌فروش‌ها تهیه کردیم و از این رو، خطر ما چهار درصد است و مشکل مالی‌ای برای‌مان به وجود نخواهد آمد. بدنامی خطر واقعی است که کمپانی ما را تهدید می‌کند. اگر فیلم شکست سختی بخورد اعتبارمان برای ساخت چنین فیلم‌هایی از دست می‌رود.»

اکران «ولریان و شهر هزار سیاره» از ۲۱ ژوییه آغاز می‌شود.

پلی‌لیست•