هنر و تجربه: «اوکجا» حاوی ارجاع‌های ریز و خاصی به باراک اوباما و هیلاری کلینتن است که شاید در اولین تماشای فیلم دیده نشود اما کاملاً آگاهانه و عمدی هستند.

این روزها فیلم تازه‌ی بونگ جون‌هو در نتفلیکس عرضه شده است که به معنی دسترسی میلیون‌ها مشترک به جدیدترین ماجراجویی یکی از جذاب‌ترین فیلم‌سازان کره جنوبی است. داستان درباره دختری (با بازی آن سئوهیون تازه‌وارد) است که از کره به نیویورک سفر می‌کند تا حیوان خانگی عظیم‌الجثه‌اش را از چنگال شرکتی اهریمنی نجات بدهد. تیلدا سویینتن، پل دینو، جیک جیلنهال و لی‌لی کالینز از دیگر بازیگران فیلم هستند.

به هر حال صحنه‌ای در فیلم وجود دارد که در آن رؤسای شرکت میراندا به تماشای تصاویری از خرابکاری موجود عظیم‌الجثه نشسته‌اند؛ در واقع در جریان انتقال این حیوان از سئول به آمریکاست که گروهی از حامیان محیط‌زیست به رهبری شخصیت دینو می‌کوشند آن را نجات دهند اما حاصل این تعقیب‌وگریز در بزرگراه و سپس مترو باعث بروز سوانحی می‌شود.

تصویر ارجاعی که بونگ جون‌هو خلق کرده است، سویینتن و اعضای شرکت را در حالی نشان می‌دهد که یادآور تصویر مشهور اوباما و کلینتن و گروه امنیتی‌شان در اتاق بحران کاخ سفید، در حال تماشای هجوم به تشکیلات اسامه بن لادن، است. منبع آگاهی نزدیک به گروه تولید فیلم این موضوع را برای «ایندی‌وایر» تصدیق کرده است که این موقعیت تصادفی نیست و کاملاً آگاهانه توسط بونگ جون‌هو شکل گرفته است.

هانتر هریس به عنوان سردبیر «والچر» روز گذشته به این شباهت پی برد و آن را در قالب تصاویری کنار هم توییت کرد.

اوکجا - ارجاع 1

 

اوکجا - ارجاع 2

  • ایندی‌وایر