هنروتجربه : «اکراس کاکل‌دار» اثر کیائو لیانگ  چین جایزه «گئورگ طلایی» بهترین فیلم را از سی‌ونهمین جشنواره فیلم مسکو از آن خود کرد.

«اکراس کاکل‌دار» درباره گزارشگری اهل شهر پکن است که برای تهیه گزارش از نوعی پرنده به شهر زادگاهش سفر می‌کند. او در سفر به شهر زادگاهش برای پژوهش درباره این پرنده در خطر انقراض پرده از بحران‌های محیط‌ زیستی برمی‌دارد.

مراسم اهدای جوایز جشنواره فیلم مسکو ۲۹ ژوئن در پایتخت روسیه برگزار شد. در این دوره از جشنواره فیلم مسکو فکرت ریحان کارگردان اهل ترکیه با فیلم «داغ زرد» برنده جایزه بهترین کارگردانی شد. فیلم فکرت ریحان داستان خانواده‌ای مهاجر را روایت می‌کند که برای گذران زندگی به شیوه سنتی کشاورزی می‌کنند.

در این میان جایزه ویژه هیات داوران به فیلم «کیف بی‌ته» اثر رستم خامداموف کارگردان اهل روسیه اهدا شد.  «بهترین همه دنیاها» جایزه بهترین بازیگر زن را برای ورنا آلتبرگرلید به ارمغان آورد و جایزه بهترین بازیگر مرد به سون هیون جو بازیگر اهل کره رسید.در جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو جایزه ویژه استانیسلاوسکی برای یک عمر دستاورد هنری به میکله پلاچیدو اهدا شد.

امسال رضا میرکریمی در کنار آلبرت سرا نویسنده و کارگردان اسپانیایی، یورن جان دونر کارگردان و تهیه‌کننده از فنلاند و اورنلا موتی بازیگر ایتالیایی،  داور ان بخش رقابتی اصلی سی‌ونهمین دوره این رویداد سینمایی بودند.

جشنواره فیلم مسکو در بخش‌های رقابتی بین‌الملل، مستند و کوتاه و چندین بخش غیررقابتی از تاریخ ۲۲ تا ۲۹ ژوئن (۱ تا ۸ تیرماه) در کشور روسیه برگزار شد.

هالیوود ریپورتر•