هنروتجربه: مراسم افتتاحیه پنجاه ودومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری دیشب (جمعه) در این شهر بوهمیایی با حضور اوما تورمن و کیسی افلک روی فرش قرمز برگزار شد.

در این افتتاحیه  اوما تورمن ستاره فیلم‌های کوئنتین تارانتینو دیشب روی فرش قرمز این جشنواره حاضر شد. کیسی افلک که جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد امسال را برای بازی در فیلم «منچستر کنار دریا» دریافت کرده نیز همراه تورمن جایزه پرزیدنت جشنواره را دریافت کرد.

تورمن که برای دریافت جایزه‌اش پس از افلک روی سن حاضر شد در سخنرانی خود از حضور ۳۱ ساله‌اش در عرصه سینما یاد کرد.  اوما تورمن و کیسی افلک امسال جایزه دبیر جشنواره کارلووی واری را در مراسم افتتاحیه دریافت کردند. تورمن از مخاطبان جشنواره تشکر کرد که به گفته او «باعث می‌شوند ما کاری را که دوست داریم انجام دهیم.» و افلک گفت «جشنواره‌هایی مثل این فرصتی بی‌نظیرند تا هنری را که به آن مفتخریم، پخش شود.»

هوارد آهنگساز سرشناس هالیوود جایزه یک عمر فعالیت هنری را از دست ییرژی باتروشکا رییس جشنواره گرفت. او که موسیقی بیش از یکصد فیلم را ساخته، بعد از دریافت جایزه گفت که بدون صنعت سینما زندگی او چیز دیگری می‌شد. این آهنگساز مشهور همچنین کارلووی واری را شهری «افسونگر» توصیف کرد.

پس از پایان مراسم افتتاحیه، ارکستر ملی چک در فضای باز مقابل هتل ترمال مجموعه‌ای از مشهورترین قطعات موسیقی فیلم‌های جیمز باند را اجرا کرد. جشنواره فیلم کارلووی واری به مدت ۹ روز ادامه خواهد داشت و فیلم‌هایی از کشورهای مختلف را به نمایش می گذارد.