هنر و تجربه:  می‌توانید با تجهیزات فیلم‌برداری آشنا شوید که استنلی کوبریک با استفاده از آن‌ها به یک استاد فیلم‌سازی بدل شد.

اینترنت پر از ویدئومقاله‌های استنلی کوبریک است و تا امروز احتمالاً هر علاقه‌مندی چندتایی را تماشا کرده است. اما سومین ویدئومقاله‌ی «سینماتایلر» از مجموعه‌ی «فایل‌های کوبریک» که از طریق سایت «نوفیلم‌اسکول» منتشر شده، رویکرد منحصربه‌فردی را اتخاذ کرده است و دست روی دوربین‌ها و لنزهایی گذاشته که صعود کوبریک از عکاسی جوان تا یک استاد فیلم‌سازی را به نوبه‌ی خودشان ترسیم می‌کنند.

این ویدئو با اولین دوربین کوبریک آغاز می‌شود که در سیزده‌سالگی به عنوان هدیه به او اهدا شد؛ و سپس سراغ تجهیزاتی می‌رود که در فیلم‌های «۲۰۰۱: یک ادیسه‌ی فضایی»، «بری لیندن» و در نهایت «چشمان باز بسته» مورد استفاده قرار گرفتند. به عنوان مثال دوربین مشهور Zeiss Planar 50mm F0.7 lens در «بری لیندن» استفاده شد و این فرصت را در اختیار کوبریک قرار داد تا اغلب صحنه‌های داخلی را با نور طبیعی فیلم‌برداری کند.

این ویدئومقاله در فضای مجازی با عنوان The Kubrick Files Ep. 3 – Kubrick’s Cameras در دسترس است و علاوه بر این، ۲۰ دوربین کوبریک به‌ترتیب زیرند:

Garflex Pacemaker Speed Graphic Camera
Kodak Monitor 620
Rolleiflex Automat 6×۶ Model RF 111A
Rolleiflex K2
Rolleiflex Automat 6×۶ Model K4
Rollei 35
Polaroid Pathfinder 110A
Leica IIIc
Pentax K
Hasselblad
Nikon F
Subminiature Minox
۳۵mm Widelux
Polaroid OneStep SX-70
Arriflex 35 IIC
Kinoptik Tegea 9.8mm
Novoflex 400mm f5.6 lens
Cooke Varotal 20-100mm T3
Cinepro 24-480mm in Arri Standard Mount
Zeiss Planar 50mm F0.7

  • ایندی‌وایر