هنر و تجربه: بازیگر اسکاری آدرین برودی (یا با تلفظ درست‌تر اِیدریئن) برای یک عمر دستاورد هنری با جایزه یوزپلنگ در جشنواره فیلم لوکارنو مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

برودی قرار است عازم این جشنواره‌ی سوییسی شود که به تجلیل از سینمای مستقل و آثار هنری اختصاص دارد. این تقدیر روز چهارم ماه اوت با نمایش فیلم «پیانیست» اثر رومن پولانسکی انجام خواهد شد؛ فیلمی که برودی برای آن در ۲۹ سالگی برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد در سال ۲۰۰۳ شد. نمایش فیلم در «پیاتزا گرانده» برپا خواهد شد که هشت هزار صندلی دارد و گفت‌وگوی همگانی نیز با این بازیگر انجام می‌شود.

جشنواره لوکارنو در بیانیه‌ای چنین اعلام کرده است: «برودی پس از بازی در نقش آهنگ‌سازی به نام ولادیسلاو اشپیلمان در «پیانیست» جایگاه ماندگاری در خاطرات جمعی سینماروها برای خودش دست‌وپا کرد و گواه دیگری بود بر توانایی‌های او که در هالیوود و جهان، فیلم‌سازان را به تحسین واداشته است.»

آدرین برودی اولین بازی خود را در نوجوانی در فیلم «داستان‌های نیویورک» (۱۹۸۹) به کارگردانی فرانسیس فورد کوپولا تجربه کرد و پس از آن با استیون سودربرگ و الیور استون به‌ترتیب در فیلم‌های «پادشاه تپه» (۱۹۹۳) و «قاتلان بالفطره» (۱۹۹۴) همکاری کرد. از دیگر بازی‌های قابل توجه او در سال‌های ابتدایی می‌توان به «خط قرمز باریک» (ترنس مالیک، ۱۹۹۸)، «تابستان سم»‌ (اسپایک لی، ۱۹۹۹) و «نان و گل‌های رز» (کن لوچ، ۲۰۰۰) اشاره کرد.

  • ورایتی