هنر و تجربه: «مأمور سانسور» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی پیتر کِرِکِس بر اساس فیلم‌نامه‌ای از ایوان اوستروچوفسکی برنده‌ی چهاردهمین دوره از رقابت آثار در دست تولید در جشنواره فیلم کارلووی واری شد.

این بخش رقابتی برای پروژه‌هایی از اروپای مرکزی و شرقی، منطقه‌ی بالکان، ترکیه، یونان و مناطق شوروی سابق در نظر گرفته شده است. هیأت داوران این بخش متشکل از ماریا جیناتاسیو مدیر سینماهای وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایتالیا (MiBACT)، سدومیر کولار تهیه‌کننده از «ای.اس.ای.پی. فیلمز»، سوزانا سانتوس رودریگز مدیر برنامه‌ریزی، تهیه‌کننده و پخش‌کننده و یکی از بنیان‌گذاران «وایوِم»، این جایزه را به این فیلم اسلوواک دادند تا از «تصویر انسانی اریژینال و زنده‌ای که از یک زن تنها ترسیم کرده است» قدردانی کرده باشند.

هشت پروژه برای کسب جایزه صد هزار یورویی (۱۱۴ هزار دلاری) این بخش رقابت کردند که از میان ۷۷ پروژه انتخاب شده بودند. این جایزه شامل خدمات پس از تولید در مراکز UPP‌ و «سانداسکوئر» می‌شود و هم‌چنین جایزه‌ی نقدی ده هزار یورویی برای استودیوی براندوف.

داستان «مأمور سانسور» درباره آیرینا است که به عنوان مأمور سانسور در زندانی در اودسای اوکراین کار می‌کند. او روزی هشت ساعت را به خواندن نامه‌های عاشقانه در دفترش می‌گذراند.

  • ورایتی