هنر و تجربه: ایوا دوورنی که سال گذشته با مستند تحسین‌شده‌ی «سیزدهمین» نامزد جایزه اسکار هم شد، دوباره با غول نمایش مجازی و آنلاین نتفلیکس همکاری می‌کند.

ایوا دوورنی و نتفلیکس یک بار دیگر به هم پیوسته‌اند تا مجموعه‌ی پنج‌قسمتی را بر اساس پرونده‌ی تاریخی «پنج نفر پارک مرکزی»/ The Central Park Five جلوی دوربین ببرند. نتفلیکس که سال ۲۰۱۹ را برای نمایش این مجموعه‌ی کوتاه در نظر دارد، نویسندگی و کارگردانی آن را به عهده‌ی دوورنی گذاشته است.

«پنج نفر پارک مرکزی» عنوانی است که برای پنج جوان سیاه‌پوستی (آنترن مک‌کری، کوری ویس، کوین ریچاردسن، ریموند سانتانا و یوسف سلام) در نظر گرفته شد که به‌اشتباه به تجاوز به تریشا میلی ۲۸ساله متهم شدند. این حمله باعث شد تا زن جوان برای دوازده روز به کما برود و بی‌گناهی پنج جوان سیاه‌پوست تا سال ۲۰۱۴ ثابت نشد؛ زمانی که سرانجام با آزمایش دی‌ان‌ای معلوم شد آن‌ها دخالتی در این حمله نداشته‌اند. این پرونده پیش از این سوژه‌ی مستند کن برنز با همین عنوان در سال ۲۰۱۲ هم بوده است.

دوورنی در بیانیه‌ای رسمی درباره این همکاری گفته است: «من تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای در همکاری با نتفلیکس داشتم و بسیار مشعوفم که دوباره قرار است همکاری‌مان با پروژه‌ی دیگری درباره نظام عدالت و قضایی ادامه پیدا کند.»

ایندی‌وایر•