هنروتجربه: پنجاه و دومین دوره جشنواره سینمایی کارلووی‌واری در جمهوری چک با معرفی برندگان به پایان راه رسید.

فیلم «جنگجوی کوچک» به کارگردانی واسلاو کادرنکا جایزه بهترین فیلم جشنواره کارلووی واری در جمهوری چک را از آن خود کرد. در ۱۵ سال گذشته این نخستین بار است که فیلمی از کشور چک برنده جایزه برتر جشنواره می‌شود. کارل رودن بازیگر سرشناس سینمای جمهوری چک در فیلم «جنگجوی کوچک» نقش اصلی را بازی کرده است.

در مراسم پایانی جشنواره فیلم کارلووی واری که شنبه ۱۷ تیر برگزار شد، جایزه ریاست‌ جشنواره به جرمی رنر بازیگر آمریکایی اهدا شد. رنر برای نمایش فیلم «رودخانه ویند» در جشنواره حاضر شده، به تازگی در صحنه فیلمبرداری یک فیلم کمدی از ناحیه دست دچار شکستگی شده است.

«مردان گریه نمی‌کنند» عنوان فیلمی از کشور بوسنی است که پیامدهای جنگ بالکان می‌پردازد. این فیلم جایزه ویژه هیات داوران را دریافت کرد. در این دور از جشنواره کارلووی واری پیتر ببجاک برای فیلم «مرز» جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کرد. او در این فیلم داستان قاچاقچیان مدرنی را روایت می‌کند که در مرز اسلواکی با اوکراین فعالیت می‌کنند.

جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره به صورت مشترک به الیان یوموهایر و یوویتا بودنیک اهدا شد. آن‌ها برای نمایش دادن تقلای زنان در جریان نسل‌کشی رواندا در فیلم «پرنده‌ها در کیگالی آواز می‌خوانند» شایسته دریافت جایزه شناخته شدند.

جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره نیز الکساندر یاتسنکو رسید. او برای جان دادن به شخصیت یک راننده آمبولانس در فیلم «آریتمی» به کارگردانی بوریس خلبنیکوف جایزه گرفت.

در پنجاه و دومین دوره جشنواره فیلم کارلووی واری از واسلاو ورلیچک برای مشارکت فعال در پیشرفت سینمای جمهوری چک با اهدای جایزه تقدیر شد.