هنروتجربه: دو مستند «طبرستانی‌ها» و «بنیان‌گذار محک» به کارگردانی محسن عبدالوهاب از ۲۴ تیرماه در گروه سینمایی هنروتجربه آغاز می‌شود. این دو مستند از مجموعه مستندهای کارستان است که به تهیه‌کنندگی مجتبی میرطهماسب و مشاوره رخشان بنی‌اعتماد تولید شده‌اند.

محسن عبدالوهاب تاکنون بیش از بیست فیلم مستند را پژوهش و کارگردانی کرده و در کارنامه‌اش ساخت فیلم‌های بلند «لطفاً مزاحم نشوید» و «به دنیا آمدن» را دارد.کارگردانی مشترک دو فیلم داستانی «گیلانه» و «خون بازی» همراه با رخشان بنی‌­اعتماد از دیگر تجربه­‌های اوست.

طبرستانی‌ها

مستند «طبرستانی‌ها» درباره چند مهندس جوان است که سال‌ها پیش در اوج بحران‌های پس از انقلاب و جنگ و در دورانی که بسیاری از واحدهای صنعتی تعطیل می‌شدند، تصمیم گرفتند یک کارخانه فولادریزی تأسیس کنند. آن‌ها هم‌چنان دوست و شریک یکدیگرند.این مستند  تندیس و لوح افتخار بهترین فیلم بخش مستند جشنواره فیلم صنعتی را دریافت کرده‌است. عبدالوهاب در یادداشتی درباره کارگردانی «طبرستانی‌ها» می‌نویسد:« قرار بود فیلم «طبرستانی­‌ها» را دوست و استاد من، آقای محمدرضا مقدسیان بسازد. زمانی که مقدسیان در بیمارستان بستری بود، روزی از او درباره گروه طبرستانی­‌ها و این­‌که چرا می­‌خواهد این فیلم را بسازد، پرسیدم. مقدسیان از جمع ِدوستانه طبرستانی­‌ها گفت و این که آن­‌ها چگونه در دوران تحریم با نوآوری در زمینه ساخت قطعه­‌های فولادی برای صنایع کشور، توانستند مانع تعطیلی بنگاه­‌های اقتصادی خود و بیکار شدن کارکنان­‌شان شوند و به چرخه اقتصادی کشور نیز خدمت کنند. مقدسیان از میان ما رفت و ساخت این فیلم را برای من به ارث گذاشت.طبرستانی­‌ها از آغاز به هدفی که پشت ساخت مجموعه فیلم­‌های مستند کارستان وجود دارد، اعتقاد داشتند. آن­‌ها بی­‌آن‌­که بخواهند در ساخت فیلم اعمال نظر کنند، من را هم­‌چون آشنایی دیرینه در جمع مهربان خودشان پذیرا شدند. طبرستانی‌­ها من را حافظ اسرار خود دانستند و هر دری را که خواستم به‌­رویم گشودند. آن­چه بیش از هر چیز باعث شگفتی من شده است، حفظ دوستی و شراکت آن­‌ها طی سالیان طولانی­ است؛ آن­‌هم در سرزمینی که عمر مشارکت­‌ها بسیار کوتاه است و زلزله‌­های سیاسی و اقتصادی، بسیار فراوان. طبرستانی­‌ها هم‌­چون یک خانواده در غم و شادی یکدیگر شریک هستند و دستان هر یک سرپناه دیگری­ است .نمی­‌دانم تا چه اندازه توانسته­‌ام از آن­‌ها بیاموزم، اما این را می­‌دانم که تک­ تک طبرستانی­‌ها را بسیار دوست دارم.»

بنیان‌گذار محک

مستند «بنیان‌گذار محک» هم همان‌طور که از نام آن پیداست درباره موسسه محک شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین مؤسسه خیریه در حوزه درمان و سلامت کودکان ایران است. سعیده قدس در این فیلم از ایده و انگیزه‌هایش برای بنیان‌گذاری محک می‌گوید.محسن عبدالوهاب درباره انگیزه‌اش برای ساخت این مستند چنین می‌نویسد:« با محک پیش ­از این آشنا بودم. با نادر شریفی ­_همسر خانم سعیده قدس_ نیز سابقه آشنایی چندساله داشتم. سه سال پیش هم با رخشان بنی اعتماد، مجتبی میرتهماسب و امیر اثباتی، فیلم مستند کوتاهی در مورد محک ساخته بودیم. شاید به خاطر مجموع این آشنایی‌­ها بود که ساخت فیلمی از خانم قدس به من پیشنهاد داده شد. این فیلم در چندین جلسه و در طول یک سال فیلم‌­برداری شد. در میان سفرهای خانم قدس به خارج از کشور و گرفتاری­‌های کاری من برای ساخت هم­زمان فیلم «طبرستانی­‌ها» که آن هم برای مجموعه کارستان بود. از همان روزهای آغاز کار متوجه شدم مسأله اول خانم قدس، محک است. بنابراین هر جا دوربین مانع و مزاحم فعالیت ایشان بود از ما می­‌خواستند، فیلم­‌برداری را متوقف کنیم. خانم قدس روزهایی که به محک می‌­روند، کارهای مختلفی دارند؛ ایشان با انرژی بسیار تا آخرین دقایق کار می­‌کنند و پس ­از آن معمولاً بی‌­درنگ و شتابان راهی خانه می­‌شوند تا به امور خانواده و مادر گرامی­‌شان برسند. بنابراین دوربین ما در محک همیشه در جست‌­وجوی ایشان بود و بیش­تر مواقع فرصت چندانی برای برخی هماهنگی­‌ها پیش نمی­‌آمد. تدوین فیلم زمان زیادی بُرد و احمد وفایی با صبوری بسیار آن را به سرانجام رساند.کار کردن در محک همیشه احساس خوبی به من می­‌دهد. از این که این فیلم فرصتی پیش آورد تا روزهایی را در محک بگذرانم، خرسندم.»

این دو فیلم مستند به صورت همزمان در یک سانس از ۲۴ تیرماه در سینماهای گروه هنروتجربه به روی پرده می‌رود. اکران مستند «شاعران زندگی» از فیلم‌های مستند کارستان نیز هم‌چنان در هنروتجربه ادامه دارد.