هنروتجربه: جمهوری چک سال گذشته‌ میلادی از تولیدهای سینمایی خارجی که در این کشور جلوی دوربین رفتند، به درآمدی بیش از ۱۵۶ میلیون دلار دست یافت؛ که البته برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۹ کمی با کاهش روبه‌رو شد!

«اوفلیا» با بازی دیزی ریدلی و نئومی واتس یکی از تولیدهای سال ۲۰۱۷ است که به‌تازگی فیلم‌برداری‌اش به پایان رسیده است. در واقع افت ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار دلاری درآمد سال ۲۰۱۶ این کشور از تولید فیلم‌های خارجی باعث شد که تهیه‌کنندگان بومی به‌سختی در نظام مشوق‌های مالیاتی‌شان تجدید نظر کنند و در عین حال به فکر چاره‌ای برای افزایش ظرفیت نیروهای آموزش‌دیده‌ی کاملاً حرفه‌ای برای جواب‌گویی به نیازهای پروژه‌های بین‌المللی باشند.

رادک دوسکل تهیه‌کننده‌ چک از کمپانی «میلک اند هانی فیلمز» درباره ظرفیت تولید در کشورش گفته است: «ظرفیت در بعضی مناطق پر شده است.» اما او هم به این موضوع اشاره می‌کند که در طول دوران کاهش رشد که به دلیل موانعی در نظام مشوق‌های مالیاتی به وجود آمد، کمپانی‌های بومی روی زیرساخت‌ها و آموزش نیروهای توانمند سرمایه‌گذاری کردند. او پیش‌بینی می‌کند که مزایای این برنامه‌ریزی بلندمدت در سه‌چهار سال آینده دیده خواهد شد.

البته در این خصوص پترا اوندریکوفا از «امیزینگ پروداکشن» اشاره می‌کند که عوامل بااستعداد چک در خارج از این کشور هم به کار گرفته می‌شوند: «تهیه‌کننده‌های خارجی استعدادهای ما را جذب می‌کنند؛  ما کشور کوچکی هستیم.»

  • ورایتی