هنر و تجربه: «مربع» در جشنواره فیلم کن امسال، آن برنده‌ی نخل طلایی نبود که خیلی‌ها انتظارش را داشتند اما درام حماسی روبن اوستلوند که پیش از این با فیلم «وضع اضطراری»/ «فورس ماژور» درخشیده بود، بی‌تردید اثری درخور تحسین است که به‌تازگی اولین تریلر/ پیش‌پرده‌اش در فضای مجازی منتشر شده است.

«مربع» که از شوخی به عنوان ابزاری برای شکنجه بهره برده است، واقعاً یک دستاورد سینمایی است؛ به‌خصوص که نسخه‌ی ۱۴۲ دقیقه‌ای و کامل‌نشده‌اش روانه‌ی جشنواره کن شد و کارگردانش وعده داد که وقتی کار تمام شود چیزهای دیگری را هم به فیلم اضافه خواهد کرد! به هر حال اولین تریلر بین‌المللی فیلم، نوید تجربه‌ای را می‌دهد که مشابهی را تداعی نمی‌کند.

«مربع» با حضور بازیگرانی مانند کلیز بنگ، الیزابت ماس، دامینیک وست، تری نوتری و… در واقع پرده از دورویی‌های نخبگان فرهنگی برمی‌دارد و به‌گونه‌ای تمام‌عیار این کار را به سرانجام می‌رساند. در بخشی از خلاصه داستان فیلم برای جشنواره کن آمده است: «کریستیان یک متصدی محترم در موزه هنرهای معاصر است که از همسرش جدا شده اما پدر متعهد دو فرزند است که از یک ماشین الکتریکی استفاده می‌کند و حامی فعالیت‌های خیر و بشردوستانه است. برنامه‌ی بعدی او «مربع» نام دارد و اینستالِیشنی است که رهگذران را به نوع‌دوستی دعوت می‌کند و نقش‌شان را در قبال دیگر انسان‌ها یادآوری می‌کند. اما گاهی وقت‌ها اجرای ایده‌آل‌ها در زندگی کار دشواری است که این شامل واکنش احمقانه و نابخردانه‌ی کریستیان به دزد تلفنش می‌شود که او را در شرایط شرم‌آوری قرار می‌دهد.»

هنوز تاریخ نمایش عمومی برای فیلم اعلام نشده است اما احتمالاً پس از چند حضور جشنواره‌ای و پیش از پایان سال اکران خواهد شد.

پلی‌لیست•