هنر و تجربه: فیلم جدید مایکل آلمیریدا که اثر تحسین‌شده‌ی «آزمایشگر» را در کارنامه دارد، این ماه روی پرده می‌رود.

مایکل آلمیریدا پس از کارگردانی یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۱۵، با مستندی به نام «گریزها» به سینماها برمی‌گردد که درباره زندگی همپتن فنچر است: نویسنده و تهیه‌کننده‌ی «بلید رانر» که پس از مدتی کسب تجربه در هالیوود، تغییر رویکرد داد و سراغ پروژه‌هایی به‌کل متفاوت رفت. پیش‌پرده/ تریلر این فیلم به‌تازگی در فضای مجازی منتشر شده است.

در واقع داستان به مسیر پرفرازونشیب تجربه‌های همپتن فنچر (بازیگری که  در حرکتی دور از ذهن، به یکی از سازندگان کلیدی یک اثر کلاسیک علمی‌خیالی در تاریخ سینما بدل شد) در هالیوود اواسط قرن بیستم می‌پردازد. در این‌جا فنچر در مقام یک داستان‌گوی تمام‌وکمال، بخش‌هایی از زندگی فوق‌العاده‌اش را در برابر دوربین بازگو می‌کند که با تصاویر جهان موازی سینما و تلویزیون جور شده است؛ دنیایی که فنچر را در قالب کابوی‌ها، قاتلان، آدم‌های بد و گاهی وقت‌ها قهرمان‌ها به تصویر کشیده است.

«گریزها» نشان می‌دهد که چه‌طور سفر شخصی یک نفر می‌تواند به گونه‌ای غیرمنتظره آینده‌ی یک رسانه را سروشکل بدهد. وس اندرسن تهیه‌کننده‌ی این مستند است که ماه گذشته اولین نمایش جهانی‌اش را در BAMcinemaFest تجربه کرد. این فیلم از ۲۶ ژوییه (۱۰ روز دیگر) اکران می‌شود.

ایندی‌‌وایر•