هنر و تجربه: ایوا دوورنی با کارگردانی «موج زمان»/ A Wrinkle of Time در حال پیوستن به پتی جنکینز (کارگردان «واندر وُمَن»/ «زن شگفت‌انگیز») و قرار گرفتن در جمع زنان بلاک‌باسترساز است.

بی‌تردید موفقیت این فیلمِ کمپانی دیزنی (که چندان دور از انتظار نیست) می‌تواند برای زنان به معنی فرصت‌های بیش‌تر و بیش‌تر در نظام استودیویی باشد. دوورنی تا این‌جا اولین زن رنگین‌پوستی لقب گرفته که کارگردانی یک فیلم اکشن  با بودجه‌ای بیش از صد میلیون دلار را بر عهده گرفته است، اما این موضوع می‌تواند یکی از چند رکوردشکنی تاریخی او با این اقتباس از رمان محبوب مادلین لِنگل باشد.

استورم رید (بازیگر تازه‌وارد) نقش قهرمان «موج زمان» یعنی مگ مِری سیزده‌ساله را بازی می‌کند که عازم سفری ماجراجویانه و حماسی در دل کائنات می‌شود تا پدر دانشمندش را نجات دهد، البته با کمک برادر نابغه‌اش، همکلاسی بزرگ‌ترش و سه همسایه‌ی خیلی خاص با بازی‌های اپرا وینفری، ریس ویترسپون و میندی کالینگ. اولین پیش‌پرده/ تریلر فیلم به‌تازگی در فضای مجازی منتشر شده است.

دوورنی فعالیت‌هایش را با آثار مستقلی مانند «پیروی خواهم کرد» و «وسط ناکجا» آغاز کرد و سپس با درام تاریخی «سِلما» که نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم هم شد، فیلم‌سازی را با بودجه‌های بیش‌تر تجربه کرد. سال گذشته هم مستند تحسین‌شده‌ی او برای نتفلیکس با عنوان «سیزدهمین» نامزد اسکار بهترین مستند شد. او قرار است نویسندگی و کارگردانی مجموعه‌ی کوتاهی را هم بر اساس پرونده‌ی «پنج نفر پارک مرکزی» برای نتفلیکس انجام دهد.

ایندی‌وایر•