هنروتجربه: سفیر ارمنستان در ایران تشریح به جزییات برگزاری هفته فیلم ارمنستان در تهران پرداخت.

آرتاشس تومانیان اعلام کرد : «با همکاری سفارت ارمنستان در تهران و  گروه سینمایی هنروتجربه، هفته فیلم ارمنستان در خانه هنرمندان ایران، سینما هویزه مشهد و سینما گلستان شیراز از تاریخ اول تا هفتم مرداد ماه با نمایش ۱۰ فیلم سینمایی برگزار می‌شود».

او در ابتدای صحبت‌های خود با ارائه توضیحاتی در مورد وضعیت سینمای ارمنستان و تاثیراتی که هنرمندان ارمنستانی در سینمای جهان و همچنین ایران داشته‌اند، گفت: «ارامنه در کنار این‌که اثراتی جدی در سینمای جهان داشته‌اند در تاریخ سینمای ایران نیز چنین نقشی را ایفا کردند و شاید بتوان گفت در شکل‌گیری ابتدایی سینمای ایران نقش آفرین بوده‌اند».

وی با بیان این‌که در هفته فیلم ارمنستان فیلم‌های معاصر ارمنستان به نمایش در می‌آید، تصریح کرد این فیلم‌ها با همکاری ایران و ارمنستان انتخاب شده و از بین ۷۰ فیلم سینمایی ارائه شده ۱۰ فیلم برگزیده شده‌اند.

سفیر جمهوری ارمنستان در ایران با اشاره به این‌که در جریان برگزاری هفته فیلم ارمنستان دو کارگردان مشهور ارمنی «آرام شهبازیان» و «آرن واتیان» به تهران سفر خواهند کرد، اظهار کرد در جریان این رویداد فرهنگی چند کارگاه فیلم‌سازی نیز با حضور هنرمندان و کارگردانان ارمنی برگزار می‌شود.

آرتاشس تومانیان در مورد جزئیات مراسم افتتاحیه این رویداد فرهنگی تصریح کرد: «مراسم افتتاحیه هفته فیلم ارمنستان، اول مرداد ماه در ساعت ۱۸ در خانه هنرمندان ایران و با نمایش فیلم « عشق من، موسکویچ» برگزار می‌شود».

وی با دعوت از شهروندان ایرانی برای حضور در هفته فیلم ارمنستان و دیدن فیلم‌های اکران شده گفت: «هدف ما معرفی فرهنگ و سینمای ارمنستان به مردم ایران و تعمیق روابط فرهنگی بین دو کشور است».

سفیر ارمنستان در تهران هم‌چنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که فیلم‌های ایرانی مرتب در ارمنستان به نمایش در می‌آیند و در سینماهای ارمنستان و جشنواره‌های فیلم این کشور حضوری پررنگ دارد، ادامه داد: «سینمای ایران جایگاه خاصی در جهان دارد و با آن با احترام برخورد می‌شود».

سفیر ارمنستان در تهران با بیان اینکه تلاش داریم جشنواره های موسیقی و تئاتر نیز در تهران برگزار کنیم، تصریح کرد: «فیلم هایی که در هفته فیلم ارمنستان نشان داده می شوند فیلم‌های معاصر ارمنستان هستند و تلاش می‌کنیم که در آینده این زمینه فراهم شود تا فیلم‌های کلاسیک ارمنستان نیز برای شهروندان ایرانی به نمایش درآیند».

 در برنامه هفته فیلم جمهوری ارمنستان فیلم‌هایی همچون « عشق من، موسکویچ»، « صدای سکوت»، «اگر فقط همه»،« نفرین شدگان» و فیلم‌های کوتاه «طرح‌های ارمنی»، « کسوف»، « مرد رسی»، «نجاری در انتظار یک پسر» و فیلم مستند «نقشه رستگاری» به نمایش در می‌آید.