هنروتجربه: مسعود جعفری‌جوزانی کارگردان و تهیه‌کننده سینما و مدیرعامل دفتر «جوزان فیلم» در جدیدترین مصاحبه خود از موسسه‌های فعال در زمینه پخش فیلم‌های سینمایی انتقاد کرده است. او می‌گوید که برخی از افراد با زد و بند ۲۸ دفتر سینمایی را تعطیل کردند و امروز فقط چهار دفتر سینمایی وجود دارد که همه چیز در حوزه سینما را  در دست گرفته‌اند. جوزانی در حالی این انتقاد را مطرح کرده که در سال‌های گذشته نیز برخی سینماگران و رسانه‌ها از وجود «مافیای پخش فیلم» در سینمای ایران انتقاد می‌کردند و غیر فعال شدن موسسه‌های پخش فیلم قدیمی را به همین جریان مافیایی نسبت می‌دادند. البته هیچوقت مدرک و سند خاصی در این زمینه ارائه نشده است.

به گزارش آی سینما، جعفری جوزانی که سال گذشته فیلم «پشت دیوار سکوت» را در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآورد، درباره عدم ساخت فیلم‌های موفق در ژانر دفاع مقدس عنوان کرد: «دلیل اصلی اینکه سینمای دفاع مقدس مهجور مانده را می‌توان در انحصار کامل برخی دفاتر سینمایی برای عرصه تولید دانست. این‌ها با زد و بند ۲۸ دفتر سینمای را بستند و تنها ۴ دفتر فعال باقی ماند و با لابی خود در سینماها هم شریک شده و همه چیز را در دست گرفته‌اند.»

این‌ها با زد و بند ۲۸ دفتر سینمای را بستند و تنها ۴ دفتر فعال باقی ماند و با لابی خود در سینماها هم شریک شده و همه چیز را در دست گرفته‌اند

کارگردان «ایران برگر» که خود مدیرعامل یکی از دفاتر پخش فیلم‌های سینمایی است، در ادامه تاکید کرد: «اینها پا را فراتر نهاده و تولیدکنندگان را تهدید می‌کنند تا آن چه آن‌ها می‌گویند را تولید کنند و اگر نه با سیستم پخشی که در دست دارند جلوی اکران موفق فیلم را می‌گیرند.»

جوزانی اضافه کرد: «مردم این گونه آثار را دوست دارند به شرطی که درست پخش شود. این آثار متاسفانه در سال‌های اخیر قربانی برخی سودجو در سینما شده‌اند.»

جوزانی در پایان با تاکید بر فرمایشی خواندن امر تولید در سینما بیان کرد: «تمام آن چه ما امروز در سینما می‌بینیم سلیقه این افراد محدودی است که سیستم پخش را در دست گرفته‌اند. این دفاتر در حال حاضر با دیدگاه‌های خود سفارش اثر می‌دهند و یا توجه کامل به گیشه با هر نوع دیگری از سینما مقابله می‌کنند و با این روند جاری سینما روز به روز بدتر از این وضع را پیدا خواهد کرد.»