هنروتجربه: تا چند روز دیگر فهرست نهایی فیلم‌های حاضر در هشتمین جشن مستقل فیلم کوتاه اعلام خواهد شد و از نیمه مردادماه نیز آکادمی داوری کار خودش را آغاز می‌کند. به همین مناسبت کاظم ملایی فیلمساز و عضو هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه در مورد برگزاری جشن امسال با امیر توده روستا دبیر هشتمین جشن فیلم کوتاه به گفتگو نشسته‌است. امیر توده روستا دبیر هشتمین جشن فیلم کوتاه ضمن تشریح جزئیات این دوره جشن از ویژگی‌های فعالیت آکادمی صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر  امیر توده روستا درباره آثار داوطلب در جشن مستقل فیلم کوتاه عنوان کرده است: «امسال تعداد ۴۸۱ فیلم در سایت انجمن برای شرکت در جشن مستقل فیلم کوتاه ثبت نام کرده‌اند و تا پایان مهلت تمدید شده تعداد ۴۳۱ فیلم کوتاه به دبیرخانه جشن تحویل داده شده است. از این تعداد ۱۳ فیلم تکراری سال گذشته بوده‌اند که مجددا توسط فیلمساز به دبیرخانه جشن ارسال شده است. یکی از این فیلم‌ها سه سال متوالی‌ است که ثبت نام می‌کند و دو فیلم هم با تغییر تیتراژ نسبت به سال گذشته ثبت نام و ارسال شده است. این موارد از چشم دبیرخانه جشن دور نمی‌ماند و فیلم‌های تکراری هیچگاه مورد بررسی قرار نمی‌گیرند. ضمنا دبیرخانه جشن تصمیم دارد سال آینده موارد اینچنینی را با ذکر نام، رسانه‌ای کند.»

او اضافه کرد: «امسال از داوران مهمان قرار است در مرحله دوم آکادمی دعوت به عمل آید و تا آن جا که امکان داشته باشد تصمیم بر آن است که درصد بیشتری از داوران مهمان، افراد تخصصی همچون مدیران فیلمبرداری، صدا، تدوین و کارگردان باشند. افراد آکادمی امسال از بین لیست داوران آکادمی ۲ سال گذشته که حضور داشته اند انتخاب می‌شوند. براساس آیین نامه، اعضای آکادمی که ۲ سال پیاپی غیبت داشته‌اند یا عضویت آنها به حالت تعلیق در آمده و یا حق عضویت سالانه خود را پرداخت نکرده اند، نمی‌توانند در آکادمی امسال شرکت کنند.»

دبیر هشتمین جشن فیلم کوتاه عنوان کرد: «با بررسی فیلم‌های برگزیده در سال‌های گذشته می‌توان به جد گفت هیچگاه در مورد انتخاب بهترین فیلم اشتباهی رخ نداده است. در بررسی جوایز دیگر هم همینطور اما طبیعی است که برای ارتقای آکادمی و به‌روز کردن آن نیاز به تغییرات وجود دارد، تا با این تغییرات از بروز اشتباهات احتمالی جلوگیری کنیم. از سال گذشته با بررسی دقیق نمونه‌های موجود آکادمی در دنیا و تست‌های مختلف روی آرا دوره‌های گذشته‌ جشن فیلم کوتاه، شیوه‌ جدید دریافت آرا و شمارش آن بوجود آمد، اما این که این شیوه‌ شمارش برای اعضای آکادمی چگونه توجیه می‌شود می توانم بگویم در این باره فیلمی آموزشی در دست تهیه است که همه‌ این موارد را توضیح می‌دهد و قرار است در ابتدای هر سانس برای داوران آکادمی به نمایش گذاشته شود.»

او درباره تندیس این جشن بیان کرد: «پروسه انتخاب تندیس جدید جشن مستقل فیلم کوتاه از سال گذشته آغاز شد و هیات مدیره با اطلاع از تصمیم مدیریت خانه سینما در مورد تغییر تندیس جشن مستقل از جشن خانه سینما، مشورت‌هایی را با افراد متخصص در این حوزه آغاز کرد. اما روند ساخت تندیس از ابتدای امسال به شکل جدیدی تری مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا اینکه از بین پیشنهادها و طرح های متنوع رسیده به جشن مستقل در یک جلسه مشورتی با حضور بخش اعظمی از اعضا آکادمی ایسفا، طرح تندیس جدید انتخاب و روند تولید آن آغاز شد. در چند روز گذشته پرینت سه بعدی تندیس مورد تایید قرار گرفت و در حال حاضر در مرحله ریخته گری قرار دارد. زمان رونمایی تندیس قطعا نزدیک زمان برگزاری هشتمین جشن مستقل خواهد بود.»

توده روستا در پایان اعلام کرد:«در همین هفته فهرست نهایی فیلم های حاضر در جشن اعلام خواهد شد و اواسط مردادماه مرحله اول داوری آکادمی و نیمه‌ دوم مرداد ماه مرحله دوم آن برگزار شده و جشن مستقل فیلم کوتاه هم اوایل شهریورماه با معرفی برگزیدگانش برگزار خواهد شد.»