هنر و تجربه: تأثیر ژان لوک‌گدار – دهه‌ها پس از شالوده‌شکنی‌های فرمی‌ و جلب توجه جهانیان با فیلم‌های موج‌نویی‌اش – هم‌چنان بر سینمای معاصر مشهود است.

شیوه‌ی فیلم‌سازی پسامدرن این کارگردان فرانسوی هنوز سرزنده و حیاتی باقی مانده‌اند . فیلم سیاسی‌ گدار با نام «چینی» که اقتباس آزادی از رمان «جن‌زدگان» (فیودور داستایفسکی، ۱۸۷۲) است، بی‌تردید از نمونه‌های عجیب کارنامه‌ی اوست. کلیپ تازه‌ای از این فیلم در فضای مجازی منتشر شده است چون قرار است نسخه‌ی ترمیم‌شده‌ی آن به بهانه‌ی پنجاه‌سالگی‌اش دوباره روی پرده‌ی سینماها برود.

این فیلم با بازی‌های ژان‌پیئر لئو و آن ویازمسکی، گروهی از دانشجویان طبقه‌ی متوسط را دنبال می‌کند که گیوم و ورونیک سردسته‌ی آن‌ها هستند. آن‌ها که از سبک زندگی‌شان در حومه‌ی شهر سرخورده شده‌اند، گروهکی تشکیل می‌دهند و برنامه می‌ریزند که هر طور شده جهان را تغییر بدهند. این دانشجویان پس از مطالعه‌ی رشد و توسعه‌ی کمونیسم در چین به این نتیجه می‌رسند که باید از تروریسم و خشونت استفاده کنند تا آتش انقلاب‌شان را روشن کنند.

«چینی» روز گذشته (۲۱ ژوییه) در شهر نیویورک و سینمای کوآد به نمایش درآمد و در روزهای آینده قرار است در مناطق دیگری از ایالات متحده هم روی پرده برود.

  • پلی‌لیست