هنروتجربه: «شهروند ممتاز» و  پدرو آلمودوار جوایز بهترین فیلم و بهترین کارگردان پلاتینو را دریافت کردند.

در چهارمین دوره مراسم جوایز پلاتینو فیلم «شهروند ممتاز» با دریافت پنج جایزه از جمله جوایز بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد پیشتاز شد . این فیلم نماینده آرژانتین در هشتادونهمین دوره جوایز اسکار بود. این اثر کمدی به کارگردانی ماریانو کوهن و گاستون دوپار داستان نویسنده برنده اسکاری است که به شهر زادگاهش بازمی‌گردد.

در این مراسم پدرو آلمودوار جایزه بهترین کارگردانی را برای «خولیتا» دریافت کرد. «خولیتا» نیز نماینده اسپانیا در هشتادونهمین دوره جوایز اسکار بود. او جایزه‌اش را به خانواده قربانیان جنگ داخلی اسپانیا تقدیم کرد.

جایزه بهترین بازیگر زن نیز برای بازی در فیلم برزیلی «آکواریوس (برج دلو)» به سونیا براگا اهدا شد. این فیلم در شصت‌ونهمین دوره جشنواره کن به نمایش درآمده بود. براگا جایزه پلاتینو برای یک عمر دستاورد هنری را نیز در کارنامه دارد، که امسال به ادوارد جیمز اولموس ستاره فیلم «بلید رانر» اهدا شد.

فیلم «هیولایی صدا می‌زند» به کارگردانی جی.ای بایونا نیز چهار جایزه گرفت. این فیلم با حضور ستاره‌هایی چون لیام نیسن، فلیسیتی جونز و سیگورنی ویور جوایز بهترین تدوین، بهترین صدابرداری، بهترین فیلمبرداری و بهترین طراحی صحنه را از آن خود کرد.

جوایز پلاتینو با مشارکت آکادمی سینمای ۲۳ کشور اسپانیایی‌زبان به علاوه برزیل و پرتغال با هدف تبدیل شدن به اسکار این بخش از سینمای جهان برپا شده است.

مراسم چهارمین دوره این جوایز در مادرید پایتخت اسپانیا برگزار شد و سال آینده در مکزیک برگزار خواهد شد.

هالیوود ریپورتر•