هنر و تجربه: کریستوفر نولان در جدیدترین گفت‌وگوها و آخرین نشست‌های مطبوعاتی‌اش برای فیلم  «دونکرک» اطلاعات زیادی را درباره فرایند فیلم‌سازی‌اش در اختیار عموم قرار داده است.

او در گفت‌وگوی جالبی با «اسکوائر» به این موضوع اشاره کرده است که چرا سر صحنه هیچ تلفن همراهی اجازه‌ی ورود نداشت. وی هم مثل دوست و هم‌قطارش کوئنتین تارانتینو باور دارد که تلفن همراه «حسابی حواس‌پرت‌کن» است و باعث می‌شود تمرکز آدم‌ها از کارهایی پرت شود که بر عهده گرفته‌اند.

نولان چنین توضیح می‌دهد: «این باور عمومی وجود دارد که وقتی پیامک می‌دهید، وقفه‌ای در گفت‌وگو ایجاد نمی‌کنید و مرتکب بی‌ادبی هم نمی‌شوید. این توهمِ “انجام چند کار هم‌زمان” (یا همان مالتی‌تسک بودن) است. من فیلم‌سازی را از دورانی شروع کردم که این انتظار وجود نداشت که آدم‌ها سر صحنه با خودشان تلفن بیاورند و این کار، واقعاً غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی بود. اگر این ابزار حواس‌پرت‌کن نباشد می‌بینید که آدم‌ها چه‌قدر بهتر کار می‌کنند. در نهایت هم همه این موضوع را می‌فهمند. خیلی از اعضای گروه تولید به این خاطر از من تشکر کردند.»

نولان حرف‌هایش را این طور جمع‌بندی می‌کند: «کسی که در میان یک گفت‌وگو پیامک می‌فرستد، متوجه این موضوع نیست که چه‌طور انرژی گفت‌وگو را می‌گیرد. اگر از آن‌ها چیزی بپرسید، می‌بینید که حرف‌ها را بدون کم‌ترین فهمی همین طور تکرار می‌کنند.»

  • پلی‌لیست