هنر و تجربه: بزرگداشت رابرت میچم در جشنواره نیویورک برگزار می‌شود .این بزرگداشت همه‌جانبه و مفصل شامل ۲۴ بازی دیدنی از این ستاره سینمای کلاسیک است که بازه‌ای پنجاه‌ساله را در کارنامه‌ی  او در بر می‌گیرد.

انجمن فیلم مرکز لینکلن برنامه‌ی بزرگداشت رسمی‌اش را در پنجاه‌وپنجمین جشنواره فیلم نیویورک اعلام کرد که شامل نمایش ۲۴ فیلم و تجلیل از رابرت میچم می‌شود؛ بازیگری که در طول فعالیت‌هایش در بیش از صد فیلم نقش‌آفرینی کرد و در سال ۱۹۹۷ درگذشت.کارنامه‌ی میچم نیز مثل خیلی از ستارگان بزرگ تاریخ سینما از نقش‌های کوچک شروع شد تا این‌که وی را پس از هنرنمایی در انواع و اقسام فیلم‌ها (از درام‌های جنگی گرفته تا وسترن‌ها و هر فیلمی که در این میان قرار می‌گیرد) به یکی از بزرگ‌ترین ستارگان سینمای کلاسیک بدل کرد. او با بعضی از بهترین کارگردانان جهان سینما کار کرد از جمله هاوارد هاکس، اوتو پرِمینجِر، ژاک تورنر، وینسنت مینلی و نیکلاس ری.

رابرت میچم در فهرست انستیتوی فیلم آمریکا از برترین بازیگران مرد تاریخ سینمای کلاسیک، در رتبه‌ی ۲۳ قرار گرفت. او که بیش‌تر برای درخشش در فیلم‌های مختلفی از ژانر نوآر شناخته می‌شود، در سال‌های دهه‌ی ۱۹۷۰ هم در فیلم‌هایی از دیوید لین و سیدنی پولاک بازی کرد. او با وجود افت تدریجی‌اش در دنیای بازیگری، تا پایان عمرش به کار کردن ادامه داد و به‌خصوص در تلویزیون به فعالیت پرداخت.

جشنواره فیلم نیویورک از ۲۸ سپتامبر تا ۱۵ اکتبر برگزار خواهد شد.

ایندی‌وایر•