هنر و تجربه: اثر تحسین‌شده‌ی دیوید لین همان طور بر پرده‌ی نقره‌ای نقش خواهد بست که از ابتدا قرار بود چنین تجربه شود.

«لورنس عربستان» از آن دست فیلم‌هایی نیست که برای اولین بار مورد ترمیم قرار می‌گیرند. در سال ۲۰۱۲ به بهانه‌ی پنجاه‌سالگی این درام حماسی درباره جنگ جهانی اول، نسخه‌ای ترمیم‌شده و دیجیتال با کیفیت ۴K از آن عرضه شد که سه سال روی آن کار شده بود.

حالا پخش‌کننده‌ی بین‌المللی با نام «پارک سیرکِس» می‌خواهد اثر سینمایی سال ۱۹۶۲ دیوید لین را به صورتی بر پرده‌ی نقره‌ای اکران کند که از ابتدا قرار بود چنین تجربه شود: در قالب ۷۰ میلی‌متری. بنابراین نسخه‌ی ترمیم‌شده‌ی ۷۰ میلی‌متری «لورنس عربستان» می‌تواند یک بار دیگر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تجربه‌های سینمایی تاریخ بر پرده‌ی نقره‌ای نقش ببندد.

پیتر اوتول در این فیلم نقش باستان‌شناس بریتانیایی و افسر نظامی را بازی کرده است که به شبه‌جزیره‌ی عربستان سفر می‌کند تا در جریان جنگ جهانی اول نقش یک رابط را ایفا کند که در جریان شورش علیه امپراتوری عثمانی گرفتار می‌شود. کارگردان دیوید لین و فیلم‌بردار، اف.ای. یانگ، از دوربین‌های سوپر پاناویژن ۷۰ میلی‌متری با لنزهای کروی استفاده کردند تا وسعت عظیم صحرا را به تصویر بکشند.

«لورنس عربستان» در ده رشته نامزد دریافت جایزه اسکار شد که در نهایت هفت تندیس طلایی از جمله بهترین فیلم و کارگردانی را به دست آورد.

  • ایندی‌وایر