هنروتجربه: اکران دو مستند «مادر زمین» به کارگردانی مهناز افضلی و «پنبه تا آتش» به کارگردانی بهرام عظیم‌پور از ۱۱ مردادماه در گروه سینمایی هنروتجربه آغاز می‌شود.

مستند «مادر زمین» نگاهی به زندگی و کارِ مشترک دکتر هایده شیرزادی و همسرش ادموند لمپگز و تلاش آن‌ها برای قطع کامل دفن زباله‌های شهری و تبدیل پسماند به بیوکمپوست و تولید کود آلی برای کشاورزی ارگانیک دارد.
مهناز افضلی سینما را با بازیگری شروع کرد و  با کارگردانی مستند‌های «بدون شاهد»،«زنانه» و «کارت قرمز» به‌عنوان یک مستندساز مطرح شد. او در یاداشتی در توصیف شخصیت محوری مستند«مادر زمین» نوشته‌است:«برای هایده شیرزادی غیرممکن وجود ندارد. در شرایط سخت هم راهی می­‌یابد، شخصیتی خستگی­‌ناپذیر و تلاش­‌گر. معنای زندگی برای او نجات زمین است، تمام زباله‌هایی که ما تولید می‌کنیم را به چرخه حیات بازمی‌گرداند و آلودگی را تبدیل به ارزش می‌کند. وقتی از آن­چه بر سر محیط‌ زیست و زمین آمده حرف می‌زند، همه وجودش فریاد می‌شود:یک کره زمین داریم و با آن نامهربان­یم. زمین به ما نیازی ندارد، ماییم که به خاک و آب و هوا نیاز داریم.»

مستند «پنبه تا آتش» زندگی صنعت‌گر نخبه کشور، علی‌اصغر حاجی‌بابا را روایت می‌کند.کسی که کار کردن را از دوران کودکی و با لحاف‌دوزی آغاز کرد و در مسیر پرماجرای زندگی توانست راه کسب‌ و کار مستقل خود را در صنعت باز کند.
بهرام عظیم‌پور کارگردان این فیلم که سه دهه است به طور مستمر در سینمای ایران فعالیت دارد و از نویسندگی و کارگردانی تئاتر و فیلم‌نامه‌نویسی تا ساخت سریال داستانی برای تلویزیون را تجربه کرده و از سال ۱۳۷۳ هم به ساخت مستند مشغول است. از فیلم‌های مستند او می‌توان به «عروسک‌های کَمَس»، «چمر»، «دوبه»، «هوای تازه» و «از سایه برون آی» اشاره کرد. او در بخشی از یاداشتی که برای فیلم«پنبه تا آتش» نوشته تاکید کرده‌است:«شاید تأثیرپذیری هنرمند از موضوعی که در دست ساخت دارد، بیش از هر هنری در سینمای مستند تبلور داشته باشد. ویژگی‌های کم‌نظیر و برجسته علی‌اصغر حاجی‌بابا در روند تولید فیلم، تأثیری ماندگار در اعضای گروه ما به‌جا گذاشت. نگاه ملی، آینده‌نگری حرفه‌ای، نظم مثال‌زدنی و منش انسان‌دوستانه‌اش برای ما دستاوردی بیش از یک تجربه کاری داشت. همراهی و ثبت تلاش‌های کسی که از ناملایمات و دشواری‌های ناتمام صنعت خسته نمی‌شود. قصه رنج‌ها، شکست‌ها و پیروزهای انسانی ستودنی که در سیر پرفراز و نشیب زندگی خود، از «پنبه به آتش» رسید و ما را نیز با خود همراه کرد.»

پنبه تا آتش  مادر زمین

این دو فیلم مستند به صورت همزمان در یک سئانس از ۱۱ مردادماه در سینماهای گروه هنروتجربه به روی پرده می‌رود. اکران مستندهای «شاعران زندگی»، «طبرستانی‌ها» و «بنیان‌گذار محک»، دیگر فیلم‌های مستند کارستان نیز هم‌چنان در این گروه ادامه دارد. مجموعه  فیلم‌های مستند «کارستان» با مشاوره رخشان بنی‌اعتماد و تهیه‌کنندگی مجتبی میرتهماسب با هدف ثبت و روایتِ زندگی کارآفرینان ایران تولید شده‌است.

«مادر زمین»/کارگردان و نویسنده:مهناز افضلی-تدوین‌گر:شیرین برق­‌نورد-مدیر فیلم‌برداری: محمدرضا تیموری- آهنگ‌ساز: ایمان وزیری- طراحی و ترکیب صدا: امیرحسین قاسمی-صدابردار: احمدرضا طائی-دستیار کارگردان و مدیرتولید: عبدالرضا نیک­پو- رنگ­‌آمیزی تصاویر: محمدرضا تیموری- عکس: عباس کوثری، پیمان هوشمندزاده-طراح گرافیک: هامد جابرها- روابط ­عمومی و رسانه: امیرحسین ثنایی- مشاوران پروژه کارستان: محمود نظاری، حسین اکبری- مدیریت پژوهش و کارشناسی فیلم‌های مستند کارستان: فیروزه صابر، زهرا عمرانی- پژوهش‌گر: علیرضا خوشبخت- با حضور: هایده شیرزادی و ادموند لمپگز

 «پنبه تا آتش»/ کارگردان و نویسنده: بهرام عظیم‌پور -تدوین‌گر: شبنم حسینی-مدیر فیلم‌برداری: محمد حدادی -آهنگ‌ساز: بابک میرزاخانی -طراحی و ترکیب صدا: امیرحسین قاسمی- صدابردار: یدالله نجفی-مدیر برنامه‌ریزی و تولید: عبدالرضا نیک‌پو -دستیار کارگردان: مژگان خالقی -رنگ­‌آمیزی تصاویر: حمیدرضا فطوره‌چیان، سیندخت رحیمیان- عکاس: عباس کوثری-طراح گرافیک: هامد جابرها- روابط ­عمومی و رسانه: امیرحسین ثنایی -مشاوران پروژه کارستان: محمود نظاری، حسین اکبری- مدیریت پژوهش و کارشناسی فیلم‌های مستند کارستان: فیروزه صابر، زهرا عمرانی-پژوهش‌گر: علیرضا خوشبخت- با حضور: علی‌اصغر حاجی‌بابا و خانواده حاجی‌بابا