هنروتجربه: مجموعه مستندهای «کارستان» در قالب شش فیلم مستند با روایت ساده بدون قهرمان‌پردازی الگوهای ملموسی را برای کل جامعه بخصوص نسل جوان معرفی می‌کند. اکران این مجموعه از چهارم تیرماه با نمایش «شاعران زندگی» در گروه هنروتجربه آغاز شده است و این روزها با نمایش «طبرستانی‌ها» و «بنیانگذار محک» محسن عبدالوهاب سه مستند از شش فیلم تولید شده به صورت همزمان در حال اکران است. به همین بهانه روزنامه ایران گزارش تفصیلی از مراسم اکران فیلم مستند «بنیانگذار محک» در مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران منتشر کرده است.

در این مراسم که عصر روز چهارشنبه چهارم مردادماه برگزار شد، علاوه بر عوامل تولید فیلم چهره‌های فرهنگی، هنری، سیاسی و ورزشی از جمله پروانه سلحشوری، طیبه سیاووشی، حجت‌الله ایوبی، شهلا لاهیجی، فرح اصولی، هوشنگ کامکار، سیف‌الله صمدیان، ساعد نیک‌ذات، محمدرضا فروتن، احترام برومند، اکبر زنجانپور، جهانگیر کوثری، شیرین احمدنیا، عزیزالله حاجی مشهدی، بهروز گرانپایه، کاظم رهبر، محمد پنجعلی، شهره کوهن (بنیانگذار خیریه شروین روبن زاده) و… حضور داشتند.
در بخشی از گزارش روزنامه ایران صحبت‌های محسن عبدالوهاب کارگردان مستند «بنیانگذار محک» را می‌خوانیم: «پیش از این هم محک را می‌شناختم اما ساخت این فیلم کوتاه فرصتی شد تا سوراخ سنبه‌های محک را پیدا کنم و در فضای آن بچرخم و ببینم. آنچه در محک اتفاق می‌افتد حیرت‌آور است؛ در کنار وضعیت دردناک بچه‌های مبتلا به این بیماری که گاهی مرگ است و بسیاری اوقات زندگی! تلاش انسان‌هایی که می‌کوشند تا محیط انسانی ایجاد کنند و از خانواده‌های مبتلا حمایت کنند و… انگار وارد جهان دیگری شده‌ام؛ آنجا مجموعه‌ای است از غم و شادی. همکاری با «کارستان» باعث شد روزگاری خوش را با دوستان چه در پشت صحنه و چه جلوی صحنه بگذرانم.»
مجتبی میرتهماسب تهیه‌کننده این مجموعه نیز درباره اهمیت اکران چنین فیلم‌هایی توضیح می‌دهد: «مسیر ساخت در سینمای ایران مسیر کاملاً سخت و پیچیده‌ای است که ما از آن عبور کردیم، حالا بعد از سه و نیم سال از اوایل تیرماه که نمایش آن توسط گروه هنروتجربه آغاز شده است شروع تلاش اصلی ماست چرا که معتقدیم فیلمی که دیده نشود با فیلمی که هنوز ساخته نشده است هیچ فرقی ندارد بنابراین تمام سعی گروه ساخت «کارستان» بر این بوده است که جامعه نه به این فیلم‌ها بلکه به این شخصیت‌ها توجه کند. تلاش کردیم در گام اول فیلم را به نحو مطلوب در سینماها اکران کنیم و از اواخر پاییز به صورت نسخه‌های دی‌وی‌دی منتشر کنیم.»
عزیزالله حاجی مشهدی منتقد پیشکسوت سینما در این مراسم با گلایه از سنگ‌اندازی‌ها در راه اکران گروه هنروتجربه می‌گوید: «در شرایطی که تلویزیون کمترین بهایی به فیلم‌های متفاوت که حرف تازه برای گفتن دارند نمی‌دهد فرصتی فراهم شده است تا علاقه‌مندان در فضای خلوت به تماشای آن بنشینند اما گاهی ناجوانمردانه انگ دگراندیشی به آن‌ها برچسب می‌شود. در حالی که سینما یعنی تجربه‌گرایی. برگمان و فلینی هم تجربه می‌کردند اما ما حتی گاهی فکر می‌کنیم تجربه‌گرایی اهانت است.»
در کنار این گزارش نظرات برخی از چهره‌های فرهنگی و هنری از جمله حجت‌الله ایوبی، محمدرضا فروتن، اکبر زنجانپور، احترام برومند و…در ارتباط با مستندهای کارستان و بخصوص مستند«بنیان‌گذار محک» منتشر شده‌است.

روزنامه ایران (3)

از دیگر اخبار مرتبط با گروه هنروتجربه می‌توان به گفت‌وگویی که باشگاه خبرنگاران جوان با مهدی خسروی کارگردان «هفت معکوس» داشته است، اشاره کرد.
خسروی در خصوص چگونگی اکران فیلم «هفت معکوس» و برگشت سرمایه ساخت آن گفته است: «حدود چهار ماه است که این فیلم در حال اکران است و با وجود داشتن پتانسیل اکران عمومی، متاسفانه آنچنان که باید دیده نشد و متضرر شد. البته هنروتجربه هرچه در توانش بود، برای فیلم ما گذاشت و زحمات فراوانی کشید؛ اما با توجه به سانس و سینمای کمی که در اختیار دارد پتانسیل اکران برخی فیلم‌ها مانند «هفت معکوس» را ندارد. برخی از فیلم‌هایی که در حال اکران عمومی هستند، حتی پتاسیل نمایش در هنروتجربه را ندارند. ضمن اینکه این بخش اعتبار خاصی دارد و شورای آن هر فیلمی را برای اکران قبول نمی‌کند و سختگیر است و شاید این فیلم‌ها را برای اکران رد کند. با این تفاسیر بهتر است برخی فیلم‌ها به صورت دی وی دی در نمایش خانگی عرضه شوند.»

غزاله سلطانی نویسنده و کارگردان فیلم «پرسه در حوالی من» که این روزها در گروه هنروتجربه فیلمش را در حال اکران دارد، در گفت‌وگویی که با روزنامه آسمان آبی داشته به گروه هنروتجربه اشاره کرده و درباره اکران فیلمش در این گروه گفته است: «به نظرم گروه سینمایی هنروتجربه خیلی ارزشمند است. افرادی مثل ما که فیلم کوتاه و مستند کار کرده‌ایم دقیقا می‌فهمیم که وجود چنین چیزی چقدر ارزشمند است. برای اکران عمومی عوامل و قدرت‌هایی وجود دارند که ممکن است اکران فیلم را دچار دردسر کنند. باید قدر گروه سینمایی هنروتجربه را دانست. یک سری کاستی‌هایی دارد که باید آسیب‌شناسی شود. وجود این گروه برای من خیلی غنیمت بود. در اکران عمومی و با وجود قانون کف فروش نمی‌توانستیم این فیلم را به خوبی اکران کنیم. در گروه سینمایی هنروتجربه شما وقت دارید که آرام آرام مخاطبان فیلم را پیدا کنید.»