هنر و تجربه: کمپانی «داگ‌ووف» که در لندن مستقر است، حقوق فروش جهانی مستند «این کنگو است» را به دست آورد که اولین نمایش جهانی‌اش در جشنواره فیلم ونیز ۳۰ اوت تا ۹ سپتامبر (۸ تا ۱۸ شهریورماه) رقم خواهد خورد.

این اتفاق در حالی افتاد که پیش از این حقوق نمایش تلویزیونی این فیلم به بی‌بی‌سی فروخته شده بود. «این کنگو است» از زاویه‌ی نگاه چهار نفر (یک افشاگر، یک فرمانده نظامی میهن‌پرست، یک دلال معدن و یک خیاط بی‌خانمان) نگاهی می‌اندازد به کشمکشی در جمهوری دموکراتیک کنگو. این درگیری گسترده که دو دهه به طول انجامیده و جان میلیون‌ها انسان را گرفته است، متأسفانه در غرب توجه چندانی را برنینگیخته است.

«این کنگو است» روز پنج‌شنبه به عنوان یکی از هفت عنوان حاضر در بخش غیرداستانی جشنواره ونیز معرفی شد تا در کنار مستندهایی مانند «شیطان و پدر آمورث» (از ویلیام فریدکین، کارگردان «جن‌گیر»، که این بار به سراغ یک جن‌گیری واقعی رفته است) به نمایش درآید. این مستند توسط دنیل مک‌کیب کارگردانی شده است که یکی از تهیه‌کنندگان فیلم هم هست. برنامه‌ی فیلم مستند انستیتو ساندنس یکی از سرمایه‌گذاران این پروژه بوده است.

مک‌کیب پس از اعلام خبر حضور فیلمش در بخش مستندهای جشنواره ونیز گفت: «هیجان‌زده‌ام که می‌توانم بخشی از داستان‌های بیان‌نشده و نادیده‌گرفته‌شده‌ِی جمهوری دموکراتیک کنگو را در صحنه‌ی جهانی جشنواره ونیز به نمایش بگذارم.»

  • ورایتی