هنر و تجربه: «ناکتوراما»/ Nocturama به‌زودی (از یازدهم اوت/ بیست مرداد) در سینماها به نمایش درمی‌آید اما برای رسیدن به این هدف، مسیر راحتی را پشت سر نگذاشته است.

داستان درباره گروهی از نوجوانان پاریسی است که یک حمله‌ی تروریستی مرگبار را طراحی و اجرا می‌کنند؛ و تریلر هراس‌‌انگیز برتران بونلو آن قدر بدشانس بود که پس از حمله‌های نوامبر ۲۰۱۵ پاریس به اتمام برسد. به هر حال کارگردان فیلم در گفت‌وگوی تازه‌ای به این موضوع اشاره کرده است که چه‌طور «کن فیلم را رد کرد» و این‌که «متنفران» چه‌گونه به صورت آنلاین، شانس‌های موفقیت فیلم را کم‌تر و کم‌تر کردند.

بونلو چند بار با فیلم‌هایش در جشنواره کن حاضر شده است و غیبت اخیرش باعث شد که خیلی‌ها سوژه‌ی فیلم را دلیل این امر بدانند. او در این باره می‌گوید: «برای مردم خیلی دشوار است که به تماشای چنین داستانی بنشینند. وقتی شما امر واقعی و انتزاعی را با هم ترکیب می‌کنید، قدرت سینما بیش از پیش خودش را نشان می‌دهد و می‌تواند موفقیت را رقم بزند.»

او سپس به مسأله‌ی فیلم با جشنواره کن پرداخته است: «کن فیلم را نمی‌خواست و به همین خاطر تصمیم گرفتیم به تورنتو و سن سباستین برویم. محرومیت از کن کمکی به فروش فیلم نکرد چون مقاله‌ها و اخبار زیادی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی منتشر شدند که می‌گفتند فیلم به خاطر سوژه‌اش به کن راه پیدا نکرده است. جنجال‌ها از این‌جا شروع شد و خاتمه دادن به آن‌ها بسیار دشوار شد. به هر حال این سؤال برایم بی‌پاسخ ماند که اگر دو سال پیش فیلم اکران می‌شد، چه اتفاقی برایش می‌افتاد. منتقدان فرانسوی متوجه شرایط بودند اما مشکل من با شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها بود که انبوهی از «متنفران» را در خود جای داده است!»

  • ایندی‌وایر