هنروتجربه: نشست خبری هفتمین جشن کتاب سال سینمای ایران با حضور خسرو دهقان دبیر جشن، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما و کامران ملکی صبح امروز دوشنبه نهم مردادماه در محل خانه سینما برگزار شد.

خسرو دهقان نشست را با یادی از مدیا کاشیگر آغاز کرد و پس از آن درباره تغییرات جشن کتاب سال توضیح داد:««برگزاری هفتمین دوره جشن کتاب سال سینمای ایران به زودی آغاز می‌شود و من به عنوان دبیر این جشن با توجه به اینکه اعتقادی به نوآوری ندارم، تغییرات خاصی در آن ایجاد نکردم. هرچند برخی افراد به محض این که مسئولیت کاری را می‌پذیرند، تعییراتی را که نیاز نیست انجام می‌دهند. به همین دلیل باید بگویم هیچ کار جدیدی در این دوره از جشن انجام نمی‌شود و مانند گذشته جشن هفتم برگزار می‌شود و تمام تلاش خود را می‌کنم در ادامه فعالیت‌های دبیران گذشته این جشن قدم بردارم.»

او در ادامه این نشست آمار انتشار کتاب‌های سینمایی را حیرت‌انگیز خواند و گفت:«میزان کتاب‌های منتشر شده در یکسال گذشته بسیار حیرت انگیز است و هر چند کسی به کتابخانه خانه سینما سر نمی زند اما طی یکسال گذشته ۱۳۰ عنوان کتاب منتشر شده است. این در حالی است که اگر خانه سینما ۱۰ هزار عضو داشته باشد باید چند صفر از آن را بزنیم تا تعداد کتابخوان‌های خانه سینما مشخص شود.۱۳۰ عنوان کتاب منتشر شده در یکسال یک عدد بسیار قابل توجه به شمار می رود چراکه از سال ۱۳۰۹ تا ۱۳۵۷ تنها ۳۰۰ عنوان کتاب در حوزه سینما در ایران منتشر شده است. البته از بین کتاب هایی که طی یکسال گذشته منتشر شده می توان انتظار داشت که ۱۰۰  کتاب خود نوشته شده است و از میان این کتاب ها بیش از ۵۰ درصد ناشر مولف و مترجم آن یک‌نفر بوده است.»

دهقان در بخش دیگری از این نشست داوران جشن کتاب را معرفی کرد:«داوران انتخاب شده برای این دوره همانند دوره‌های گذشته انتخاب شدند و همه افرادی هستند که درگیر کتاب بوده و با این مقوله کاملا آشنا هستند. داوران این دوره از جشن شامل بیژن اشتری، شهریار توکلی، حسن حسینی، حبیب رضایی، علی لقمانی، امیررضا نوری پرتو و اصغر یوسفی‌نژاد هستند.»

این منتقد سینما در ادامه به کتاب اصغر یوسفی نژاد با نام «کتاب‌شناسی ایران در سینما» اشاره کرد: «این کتاب سال گذشته به عنوان کتاب سال سینمای ایران انتخاب شد و معتقدم این یک اثر مهم در سینما است که می تواند در هر خانه‌ای باشد.»

دهقان در این جلسه هم‌چنین درباره نحوه و زمان ارسال آثار توضیح داد:«از اول مهرماه کتاب‌های ارسال شده به دبیرخانه به داوران ارائه می‌شود و داوران نامبرده چهار ماه فرصت دارند تا کتاب‌ها را مطالعه و تا پنجم بهمن ماه لیست نامزدها اعلام می‌شود. هفتمین جشن کتاب سال سینمای ایران قرار است چهارم اسفندماه سال جاری در خانه سینما برگزار شود. در ادامه فعالیت های فرهنگی خانه سینما باید اعلام کنیم که این خانه آمادگی دارد تا با مشارکت ناشران جشن امضای کتاب برگزار کند.»

در ادامه این جلسه کامران ملکی درباره خرید کتا‌ب‌های سینمایی برگزیده جشن کتاب،توسط خانه سینما عنوان کرد:« کتاب‌های برگزیده در جشن کتاب سینمای ایران توسط خانه سینما خریداری می‌شود و در اختیار سینماگران قرار می‌گیرد. هم‌چنین سفارش این کتاب‌ها به مراکز مشابه نیز برای خرید داده می‌شود، البته طی دو سال گذشته ۲۰۰ نسخه از کتاب‌های منتخب خریداری شده‌است.»

منوچهر شاهسواری نیز در بخشی از این نشست گفت: «برخی از موضوعات که به صورت ویژه به منافع خانه سینما مربوط می‌شود، مانند بازاریابی و یا تبلیغات با همکاری بخش پژوهشی سازمان سینمایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورت امکان به عنوان کتاب منتشر می‌شود. تاکید می‌کنم که موضوع‌های خاصی که به ارتقای موضوع حرفه‌ای خانه سینما کمک می‌کند به عنوان موضوع کتاب می‌تواند سفارش داده شود.»

خسرو دهقان دبیر هفتمین جشن کتاب سال سینمای ایران در پایان درباره جوایز این دوره از جشن گفت : «پنج جایزه در این دوره اهدا می‌شود که شامل هدهد زرین و پنج سکه طلا برای بهترین تالیف، هدهد زرین و پنج سکه طلا برای بهترین ترجمه، خرید ۱۰۰ نسخه کتاب از بهترین ناشر، جایزه ویژه هیات داوران (هیات داوران باید برای اهدای این جایزه به نتیجه برسند) و نکوداشت است.»