هنرو تجربه- کامبیز حضرتی:  صدوچهل چهارمین آیین دیدار گروه سینمایی هنروتجربه برای دو مستند «مادر زمین» به کارگردانی مهناز افضلی و «پنبه تا آتش» به کارگردانی  بهرام عظیم‌پور روز چهارشنبه ۱۱ مردادماه در موزه سینما برگزار شد.

کیوان کثیریان که اجرای این مراسم را برعهده داشت ،ضمن خیرمقدم به هنرمندان و سینماگران حاضر در جلسه عنوان کرد:«این مراسم به رونمایی از دو فیلم دیگر از مجموعه مستندهای کارستان اختصاص دارد. مجموعه‌ای که در فاز اول با ۶ فیلم در هنروتجربه اکران می‌شود. بهرام عظیم‌پور کارگردان «پنبه تا آتش» در خارج از کشور است و امشب در بین ما حضور ندارد اما یاد زنده‌یاد یدالله نجفی صدابردار این مستند و همراه و همکار کارستان را گرامی می‌داریم.»

در ادامه این آیین دیدار رخشان بنی‌اعتماد عنوان کرد: «از ۴ تیرماه که اکران مستندهای کارستان در هنروتجربه آغاز شد راجع به این پروژه بسیار گفته‌ایم و توضیح دادیم که چرا چنین اقدامی صورت گرفت. دوستان را به اینستاگرام و اپلیکیشن کارستان و اخبار آن ارجاع می‌دهم.»

او اضافه کرد: «از تک تک دوستانی که منت بر سر ما گذاشتند و در این آیین حاضر شدند تشکر می‌کنم و از حجت‌الله ایوبی و همسرشان تشکر ویژه دارم. توجه مدیران به کارهایی که با دغدغه شخصی و در بخش خصوصی تولید شده کار رایجی نیست. ما علیرضا رضاداد را بیشتر به عنوان یک رفیق می‌شناسیم تا یک مدیر. او از زمان اکران این مستندها در جشنواره سینما حقیقت به تماشای تک تک آثار این مجموعه نشست.»

مشاوره هنری کارستان اظهار کرد: «دلم می‌خواهد به یک نکته در این مراسم اشاره کنم. ۴ سال پیش و از زمانی که قرار بود کارستان شکل عملی به خود بگیرد این طرح را با افراد زیادی مطرح کردیم. خیلی‌ها باور نداشتند انجام چنین طرحی در بخش خصوصی امکان‌پذیر باشد اما علی‌اصغر حاجی‌بابا ما را باور کردند و از ما حمایت کردند. یک عمر تلاش او در بخش صنعت برکسی پوشیده نیست اما او با بزرگواری از ما حمایت کرد و مطلقا خبر نداشت که قرار است از زندگی او مستندی تهیه شود. به ایشان ادای احترام دارم و بخشی از عملی شدن این پروژه مدیون تلاش ایشان است.»

فیروز صابر مدیر بنیاد کارآفرینی زنان و جوانان درباره این دو مستند بیان کرد: «درباره کارستان گفتنی‌ها گفته شده و راه‌های مجازی دریافت اخبار آن مشخص است. من می‌خواهم از علی‌اصغر حاجی بابا که «پنبه تا آتش» بر اساس زندگی او ساخته شده تشکر کنم. همچنین از خانم دکتر شیرزادی که با کارش در «مادر زمین» آشنا می‌شوید کمال تشکر را دارم. بعد  از آشنایی بیشتر با ایشان به مفهوم محیط زیست پی‌بردم. از هنرمندان و مخصوصا خانم بنی‌اعتماد و مجتبی یرتهماسب هم تشکر می‌کنم.»

مجتبی میرتهماسب در صحبت‌های کوتاهی اشاره داشت: «شرمنده دوستانی هستیم که در این سالن سرپا ایستاده‌اند. فراخوان هنروتجربه برای این آیین دیدارعام است و نمی‌توانیم به نحو شایسته در خدمت دوستان باشیم. خیر مقدم به کسانی می‌گویم که حامی سینمای مستند هستند و با بودن در کنار ما به ما نیرو می‌دهند.»

آیین دیدار پنبه تا آتش،مادر زمین

در ادامه نوبت به مهناز افضلی رسید. کارگردان «مادر زمین» نیز عنوان کرد: «از گروه کارستان ممنون هستم که این فرصت را در اختیار من قرار داد تا این مستند را بسازم. به عنوان عضو کوچکی از این گروه خیلی خوشحالم که این همکاری اتفاق افتاد. امیدوارم از تماشای این فیلم‌ها لذت ببرید.»

علی‌اصغر حاجی‌بابا نیز در این مراسم اشاره داشت: «از محبت خانم بنی‌اعتماد تشکر می‌کنم. من وظیفه ام را انجام دادم و فکر نمی‌کنم بابت آن نیازی به تشکر باشد. زندگی من نمایانگر کار و تلاش است. این مستندها هم برای جوان‌ها تهیه شده است. جوان‌ها باید بدانند در برابر حوادث مقاومت کنند و تسلیم نشوند. صبر و ظفر هردو دوستان قدیم‌اند.»

هایده شیرزادی نیز اشاره داشت: «سپاس قلبی از تمام عوامل کارستان دارم. قبلا به من پیشنهاد شده بود که از زندگی من مستندی تهیه شود اما من قبول نکردم. چون عادت دارم در آرامش کار خودم را انجام می‌دهم اما دعوت دوستان کارستان را به این شرط پذیرفتم که محیط زیست را به یک دغدغه تبدیل کنند؛ نه شخص من را.»

او ادامه داد: «ما نمی‌توانیم محیط زیست را وارد کنیم و محیط زیست با پول نفت خریدنی نیست. تک تک ما در قبال محیط زیست مسئول هستیم. ما باید بتوانیم چالش‌های محیط زیستی را به فرصتی برای ایجاد شغل و تولید مواد اولیه تبدیل کنیم. امیدوارم صدای من به دست اندرکاران و آحاد جامعه برسد و بتوانیم در حفظ ایران نقشی داشته باشیم.»

در این مراسم علیرضا رضاداد، حجت‌الله ایوبی ،حمید فرخ نژاد، همایون ارشادی، رویا تیموریان، مسعود رایگان، مرضیه برومند، احترام برومند ،حسین پاکدل، امیر اثباتی ، محمدرضا جهان پناه، هادی آفریده، شیرین برق‌نورد و…حضور داشتند.