هنروتجربه: نخستین جشنواره فیلم تبریز روز یکشنبه ۱۵ مردادماه به کار خود پایان داد. در این جشنواره از سیف‌الله صمدیان عضو هیات داوران با اهدای تندیس عباس کیارستمی تقدیر شد. صمدیان همچنین در ایام برگزاری جشنواره فیلم تبریز کارگاه آموزش فیلم‌سازی برگزار کرد. او اخیرا درباره این جشنواره، عباس کیارستمی و سینماگران جوان به اظهارنظر پرداخته است.

به گزارش ایلنا، سیف‌الله صمدیان با بیان این‌که تا وقتی ما سینما را مضر و غربی می‌دانیم و آن را جهانی نمی‌دانیم مشکلات وجود دارد، عنوان کرد: «اتفاقاتی رخ می‌دهد که ما می‌بینیم تمام فرهنگ ما در دنیا از طریق سینما به گوش جهانیان رسیده است. وقتی آدمی مثل کیارستمی یک تنه آبرو برای همان آقایان اقتصادیون و سیاسیون خریده است.»

عضو هیات داوران نخستین جشنواره فیلم تبریز با تاکید بر این نکته که برگزاری چنین جشنواره‌هایی و تمرکز زدایی از تهران باعث خرسندی است، عنوان کرد: «مشهد و تبریز و اصفهان و… می‌توانند جایگاه‌های سینمایی ایران شوند که روی آن‌ها حساب کنیم؛ مثل کاری که در تبریز برادران ارک و آقای یوسفی‌نژاد انجام می‌دهند.»

صمدیان افزود: «این موضوع نشان می‌دهد تبریز چقدر خلاقیت و استعداد دارد که این موضوع چه به عنوان داور و چه به عنوان تماشاچی سینما قطعا باعث خوشحالی من می‌شود. تمرکز این حجم از فیلم خوب در این جشنواره از آذربایجان شرقی برایم خوشایند بود و قطعا جای این جشنواره ۳۸ سال خالی بود. هر چند طی این سال‌ها شاهد برگزاری جشنواره‌های رحمت و وحدت در تبریز بودیم ولی آن جشنواره‌ها با تمام خوبی، ریشه‌دار نبودند.»

رئیس انجمن عکاسان ایران با تاکید بر این‌که امیدوارم بودجه‌ها درست تقسیم شود، اظهار داشت: «اصولا فرهنگ تصویری در جامعه ما جدی گرفته نمی‌شود چون ما هنوز بیشتر ملت گوش هستیم تا ملت چشم. هنوز این فرهنگ جهانی تثبیت شده و موثر و مطلق را که تاثیر آن در جهان مطلق شده در ما نهادینه نشده است. این فرهنگ را رها کرده‌ایم و می‌خواهیم با روش‌های بسیار دمده کار خود را پیش ببریم که این امکان‌پذیر نیست.»

این فیلم‌ساز در ادامه به نقل خاطره‌هایی از سینمای آذربایجان پرداخت: «اگر بخواهم در مورد آذربایجان بگویم یک زمانی قبل از تبریز، ارومیه هم کارهایی می‌کرد. فیلم «مترسک» در ارومیه یک سینمایی راه افتاد که فیلم داستانی ساخته می‌شد.در  ارومیه هم جشنواره‌هایی برگزار می‌شد که همه از بین رفتند چون ریشه‌ای نبودند و حال و هوای مناسبتی داشتند. تبریز هم مثل ارومیه هیچ وقت به صورت جدی به فرهنگ تصویر توجه نکرده است. تا این که استثناهایی مثل برادران ارک و یوسفی نژاد می‌آیند و جرقه‌ای ایجاد می‌کنند. امیدوارم این جرقه تبدیل به یک روشنایی ماندگار شود تا جوان‌های دیگر زیر این نور حرکت کنند و به جایی برسند.»

عضو هیات داوران نخستین جشنواره فیلم تبریز با تاکید بر این‌که از جوان‌ها می‌خواهم کار را به عنوان یک مسئولیت سنگین یا آزار دهنده نگاه نکنند، تاکید کرد: «کار کردن یعنی زندگی کردن در زیباترین شکل ممکن. نفس کشیدن در راحت ترین حالت آن. اگر کار نکنند و کار برای آن‌ها عطش نشود، اتفاق مهمی رخ نمی‌دهد.»

او افزود: «کیارستمی در ۲۴ساعت ۲۰ ساعت کار می کرد. عشق کار و تولید، زیباترین هدیه‌ای است که می‌توانیم به خلقت خود دهیم. تنبلی و اینکه تا صبح با تلگرام و اینستاگرام کار کنیم و فقط غر بزنیم که دولت به ما امکانات نمی‌دهد،  حتی گفتن همه این‌ها هم چرک است. الان شما با گوشی موبایل خود می‌توانید در خانه خود با نقاط مختلف دنیا معامله کنید چه برسد که تولید کنیم.»