هنر و تجربه: جواب این سؤال که برای رسیدن به تنوع در ترکیب بازیگران و عوامل تولید فیلم‌ها چه باید کرد، ساده‌تر از آن چیزی است که خیلی‌ها فکر می‌کنند؛ فقط کافی است زنان بیش‌تری به کار گرفته شوند، به همین سادگی.

به گزارش «رپ»، مطالعه‌های دانشگاهی جدیدی (از جمله با همکاری واحدی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی) روی نزدیک به هزار فیلم‌نامه انجام شده‌اند تا فهم بهتری از این موضوع حاصل شود که زبان چه‌طور می‌تواند شیوه‌ی ترسیم گروه‌های مختلف، به‌خصوص از نظر جنسی، را بر پرده‌ی نقره‌ای تحت تأثیر قرار دهد.

دانشجویان دکترای علوم کامپیوتر دانشکده‌ی مهندسی این دانشگاه با همراهی اساتیدشان ابزاری را طراحی کردند تا پیچیدگی و لحن گفتار هفت هزار شخصیت و بیش از ۵۳ هزار دیالوگ را بررسی کند. طبق انتظار، نتیجه‌های غم‌انگیزی به دست آمده است که البته غافلگیرکننده نیستند.

در این تحقیقات مشخص شده است که برای مردان بیش از ۳۷ هزار دیالوگ نوشته شده است، در حالی که زنان بیش از ۱۵ هزار دیالوگ داشته‌اند. به‌علاوه، زنان بیش از دو هزار شخصیت را تصویر کرده‌اند و مردان تقریباً ۴۹۰۰ نقش را بازی کرده‌اند. در ضمن، شخصیت‌های زن مثبت‌ترند و بیش‌تر از طریق زبان با ارزش‌های خانوادگی مرتبط‌اند. در حالی که دیالوگ‌های مردان بیش‌تر شامل لغت‌های مرتبط با موفقیت، مرگ و واژگان خاص قسم‌هاست.

جمع‌بندی تحقیقات می‌گوید که نویسندگان، آگاهانه یا ناآگاهانه، موافق هنجارها و قواعد تثبیت‌شده درباره جنسیت هستند. اما در یک دنیای ایده‌آل، جنسیت یک واقعیت ثانوی است که نباید هیچ ارتباطی با شیوه‌ی ارائه‌ی بازیگران و آن‌چه می‌گویند داشته باشد.

ایندی‌وایر•

برچسب‌ها: