هنروتجربه: حجت‌الله ایوبی رئیس سابق سازمان سینمایی و امیرحسین علم‌الهدی مدیر گروه هنروتجربه به سخنان ضیاء‌الدین دری درباره توقف نمایش «خانه پدری» به کارگردانی کیانوش عیاری واکنش نشان دادند.

دری درباره حواشی توقف اکران فیلم «خانه پدری» به روزنامه جوان گفته بود: «این فیلم ظاهری خانوادگی دارد ولی مناسب خانواده نیست، این را مخاطب سینما باید پیش از رفتن به سینما یا خرید از سوپرمارکت بداند وگرنه نوعی کلاهبرداری محسوب می‌شود. من خودم موافق اکران خانه پدری با قید رده سنی بالای ۲۰ سال بودم و این تقریباً در شورای نمایش حتی از سوی اعضای ارزشی، مورد اجماع بود و آقای عیاری هم جایی به من گفت که من با نظر شما موافقم ولی آقای ایوبی بعداً آمد و گفت: “من فیلم را دیدم و دخترم حالش بد شد و به نظرم قابل پخش نیست” وگرنه همان سال ۹۲ به اصطلاح قال قضیه با رده‌بندی سنی کنده شده بود. وقتی موضوعی ملتهب سوژه فیلمی می‌شود تهیه‌کننده و کارگردان باید از قبل آماده باشند که فیلم‌شان قید رده‌بندی بخورد. با این قیود می‌شود بخشی از توقیف‌ها را سامان داد.»

در همین ارتباط حجت الله ایوبی در گفت وگویی با سایت سینماسینما گفته است : «معلوم است که این حرف صحت ندارد. فکر می‌کنم این موضوع و پاسخ این سوال آنقدر واضح است که نیاز به توضیح دیگری ندارد.»

آنچه موجب می‌شود ایوبی تاکید کند این موضوع آنقدر واضح است که نیاز به توضحی مفصل ندارد٬ اتفاقاتی است که در جریان اکران «خانه پدری» رخ داد. این فیلم در نوبت‌های محدودی امکان نمایش در گروه هنرو جربه به دست آورد. بعد از اولین روز نمایش فیلم واکنش‌ها و فضایی که اطراف آن به وجود آمد٬ منجر به صدور دستوری از مسئولی بالاتر از رییس سازمان سینمایی شد که در نتیجه آن فیلم از پرده پایین کشیده شد. بعد از این اتفاق بود که ایوبی از عیاری به دلیل شرایطی که برای نمایش فیلمش به وجود آمد٬ در جایگاه رییس سازمان سینمایی عذرخواهی کرد و این عذرخواهی ایوبی تشکر عیاری را به همراه داشت.

امیرحسین علم‌الهدی، در پاسخ به این سوال که آیا ادعای ضیاءالدین دری درباره پروانه نمایش «خانه پدری» صحت دارد یا نه٬ گفت: «به نظرم خود آقای ایوبی بهتر از هر کسی می‌توانند به این ادعا پاسخ دهند، اما اتفاقی که برای این فیلم رخ داد این بود که شورای پروانه نمایش در سال ۹۴، پروانه نمایش این فیلم را اختصاصی برای هنروتجربه و با محدودیت سنی زیر ۱۶ سال صادر کرد.»

علم‌الهدی در ادامه افزود: «آقای دری عضو شورای پروانه نمایش بودند و صحت و سقم این قضیه را باید خود آقای ایوبی بگویند، ولی می‌دانم که سال ۹۴ شورای پروانه نمایش، پروانه این فیلم را برای نمایش در سینماهای هنروتجربه صادر کردند.»

او در پایان نیز تاکید کرد: «با شناختی که من از دکتر ایوبی دارم این بحث برای خود من پذیرفتنی نیست.»

برچسب‌ها: