هنروتجربه: نشست خبری یازدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران صبح امروز ۲۱ مردادماه در مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. جعفر گودرزی، جواد طوسی، علی علایی، علی باقری، سیاوش حقیقی، میثم میرزایی، اسماعیل میهن‌دوست و کامران ملکی از حاضرین این نشست بودند.

جعفر گودرزی دبیر جشن در ابتدای این نشست عنوان کرد: «امسال سعی کردیم تا این جشن باشکوه‌تر برگزار شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این جشن توجه به جلوه‌های فرهنگی سینماست. امیدوارم شاهد رای‌های تمیز و پاک و با ساختار آکادمی باشیم. امسال یازدهمین جشن پنجشنبه  ۲۶ مرداد ساعت ۱۹ در مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود. در این جشن چهار بزرگداشت شامل تجلیل از جمشید هاشم‌پور، گوهر خیراندیش، جمال امید و فرید مصطفوی برگزار می‌شود، علاوه برآن نکوداشت زنده یاد علی معلم نیز برگزار می‌شود.»

گودزری در ادامه گفت: «امسال بحث داوری فیلم‌های کوتاه و مستند از جشن حذف شده است تا مانع طولانی شدن جشن شویم، البته جوایز انتخاب‌های ما در این بخش‌ها در جشنواره‌های سینماحقیقت و فیلم‌های کوتاه تهران اهدا می‌شود.»

او هم‌چنین ادامه داد: «امسال برخلاف سال‌های گذشته برای جشن اسپانسر گرفتیم که شامل بانک رفاه است. البته سازمان سینمایی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز در این زمینه ما را همراهی می‌کند. همچنین شرکت آیو پخش زنده اینترنتی جشن را برعهده دارد.»

جواد طوسی ریس شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان در خصوص اهمیت مستقل بودن این جشن گفت: «ضرورت مستقل بودن جشن بسیار مهم بود و به همین دلیل دست آقای گودرزی دبیر جشن را در بخش بزرگداشت‌ها باز گذاشتیم. این جشن می‌تواند آرای مستقل خود را داشته باشد که تلاش زیادی در این زمینه صورت گرفته است و تفاوت زیادی را در روز جشن خواهید دید. باید بپذیریم جشن در شرایطی برگزار می‌شود که در یک دوران گذار به سر می‌بریم. ما تعامل خوبی با خانه سینما داشتیم و در کنار آن این امید وجود دارد که سازمان سینمایی نیز در زمینه جشن از ما حمایت کند. البته یکی دیگر از مسایل مهم با آبرو برگزار کردن جشن است.»

در ادامه علی علایی نیز بیان کرد: «این ششمین سال است که جشن به صورت آکادمی برگزار می‌شود و همه اعضای انجمن در این رای‌گیری حضور دارند البته به غیر از تعدادی از اعضا که فیلم‌ها را ندیده‌اند. امسال رشته‌های تخصصی مانند صدا حذف شده است و ۱۳ رشته داوری می‌شود و کار ۳۵۲ هنرمند در این رشته‌ها ارزیابی شده است.»

گودرزی با اعلام این‌که دوشنبه نامزدهای جشن معرفی می‌شوند، عنوان کرد: «به طور کلی سعی کردیم تا داوری‌ها در این جشن کاملا تخصصی برگزار شود.» در این نشست هم‌چنین پوستر یازدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران رونمایی شد.