هنر و تجربه: راه تولید فیلم جدید هایائو میازاکی به‌تدریج هموار می‌شود اما هر مرحله و گام روبه‌جلویی، ارزشمند است و باید آن را به فال نیک گرفت.

جدیدترین خبری که در سایت رسمی «استودیوی جیبلی» منتشر شده است گویای بازگشایی رسمی بخش تولید این کمپانی به منظور آغاز کار روی اولین فیلم بلند میازاکی پس از سال ۲۰۱۳ است. این کمپانی از ماه اوت ۲۰۱۳ تمام تولیدهایش شامل فیلم‌های کوتاه و بلند را متوقف کرد؛ زمانی که میازاکی بازنشستگی خود را تأیید کرد. اما حالا خوش‌بختانه هر دوی این‌ها برگشته‌اند و آماده خلق اثری جدید هستند.

هنوز جزییات چندانی درباره فیلم جدید میازاکی منتشر نشده است و فقط همین قدر می‌دانیم که اقتباسی از اولین فیلم رایانه‌ای کوتاه خود اوست با عنوان «بورو کرم صدپا» که ابتدا قرار بود ماه گذشته در موزه‌ی استودیوی جیبلی در توکیو رونمایی شود که فعلاً با تأخیر همراه شده است. توشیو سوزوکی تهیه‌کننده‌ی دیرینه‌ی استودیوی جیبلی گفت که طرفداران باید برای سال ۲۰۱۹ و پیش از میزبانی توکیو در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ انتظار دیدن این فیلم را داشته باشند.

این استودیو در اوایل سال میلادی جاری فراخوانی برای جذب انیماتورهایی منتشر کرد که می‌خواهند به خلق جدیدترین اثر میازاکی کمک کنند. نامزدها انتخاب شده‌اند و آموزش آن‌ها در استودیوی جیبلی از پاییز آغاز خواهد شد. میازاکی بیش‌تر امسال را صرف مراحل پیش‌تولید فیلم کرده است و حالا این طور به نظر می‌رسد که تولید از همین پاییز شروع خواهد شد.

  • ایندی‌وایر