هنروتجربه: هفدهمین جشن سینمایی و تلویزیونی حافظ شامگاه شنبه ۲۱ مردادماه در تالار وزارت کشور برگزار شد. علی اوجی کارگردانی این مراسم را به عهده داشت و این برای نخستین بار بود که مرحوم علی معلم بنیانگذار جشن در این مراسم حضور نداشت.

در این جشن مستند «دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری» که در گروه هنروتجربه به نمایش درامد جایزه بهترین مستند را دریافت کرد. همچنین «لانتوری»، «نفس» و «فروشنده» جوایزی را در بخش‌های مختلف این جشن دریافت کردند.

در ابتدای این مراسم با پخش صوتی از صحبت های شهید محسن حججی و وصیت به پسرش، یاد این شهید گرامی داشته شد. سپس امین معلم فرزند کوچک علی معلم به حضار خوشامد گفت. در ادامه ضمن پخش تصویری از مرحوم علی معلم، کلیپی از مراسم جشن حافظ در سال های گذشته پخش شد. سپس رضا یزدانی به اجرای چند قطعه موسیقی پرداخت. شیلا خداداد در ادامه مراسم شعر و متنی درباره خداوند و خلقت خواند.

سپس امید معلم فرزند ارشد علی معلم گفت: «به هفدهمین جشن حافظ این بار بدون پدر خوش آمدید، همه می دانید که چگونه آمدن این راه بدون او سخت بود اما او همیشه معتقد بود این راه باید ادامه پیدا کند و همیشه از ما می‌خواست این جشن برگزار شود و اگر انرژی شما نبود این جشن برگزار نمی‌شد. شما حامی ما در برگزاری تنها جشن خصوصی و مستقل سینمای ایران هستید. نبود پدرم باور کردنی نیست اما تقاضا می‌کنم انرژی خود را نگه دارید و کاری می‌کنیم که حضور پدر حس شود.»

مهران مدیری در ابتدا ضمن عرض سلام و خیرمقدم عنوان کرد: «کار سختی به من واگذار شده است که به جای علی معلم امشب قرار بگیرم و برنامه را اجرا کنم، امشب شب پرستاره‌ای است، جای علی معلم خالی است اما مطمئنم او اینجا است و از شور و نشاط شما کیف می‌کند. خواهش می‌کنم به یاد علی معلم همه بمانید چون در جشن‌های این چنینی اینطور است که اواسط برنامه عده‌ای می‌روند.»مدیری در ادامه از حضار خواست به یاد علی معلم یک دقیقه سکوت کنند.

سپس آذر معماریان همسر علی معلم به صحنه آمد : «از همه شما تشکر می‌کنم که امشب به یاد علی معلم چراغ این جشن را روشن نگه داشتید. امسال به دلیل اینکه علی معلم تندیس‌های حافظ را پسندیده بود یکی از این تندیس‌ها را به نام او طراحی کردیم و در آن از فیروزه‌ایی که نشانی از علی معلم است استفاده کردیم. این نشان امسال به یکی از سینماگران تعلق می‌گیرد اما از سال‌های بعد ممکن است به یک ایرانی برسد که نام ایران را پر آوازه کرده است.»ساره بیات برای اهدای تندیس علی معلم روی صحنه آمد و این تندیس به اصغر فرهادی تعلق گرفت.

فرهادی در پیامی تصویری گفت: «امیدوارم این مسیر ادامه پیدا کند، هیچ شبی به اندازه امشب جای خالی علی احساس نمی‌شود. برای خانواده او آرزوی تندرستی دارم.»ساره بیات نیز در سخنانی عنوان کرد: نمی دانم چه باید بگویم فقط می خواستم امشب جای علی معلم را خالی کنم و خوشحالم این تندیس را از طرف او به اصغر فرهادی می رسانم.

برای اهدای جایزه دستاورد نوشتاری جواد طوسی روی صحنه آمد و این جایزه را به شهرام جعفری نژاد اهدا کرد.

بزرگداشت محمدعلی کشاورز با حضور جمشید مشایخی

در ادامه مراسم، بزرگداشت محمدعلی کشاورز انجام شد و جمشید مشایخی برای اهدای جایزه به سن آمد اما از آنجایی که برخاستن برای استاد کشاورز سخت بود مهران مدیری گفت ما برای اهدای جایزه به سوی او می‌رویم و سپس به سمت او رفتند و جایزه را اهدا کردند. کشاورز در سخنانی گفت: «یاد آن بزرگوار علی معلم را گرامی می‌دارم، او در مجله خود تنها درباره سینما حرف نمی‌زد بلکه درباره تئاتر هم صحبت می‌کرد. اگر ما اعتقاد داریم که سینمایمان باید در دنیا شاخص باشد باید تئاتر قوی داشته باشیم. من خوشحالم که امشب سرورانم همچون جمشید مشایخی را می‌بینم. برای مردم ایران آرزوی موفقیت دارم این را هم باید بگویم که اگر تئاتر، تئاتر شود سینما هم جان می‌گیرد.»

جمشید مشایخی هم بیان کرد: «علی در قلب ما جا دارد. من خاک پای همه شما هستم.» سپس لوح حافظ را به پاس یک عمر دستاورد هنری به استاد کشاورز اهدا کرد.

جایزه بهترین مستند به «دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری» رسید

سپس داریوش ارجمند برای اهدای جایزه بهترین فیلم مستند روی صحنه آمد. او گفت: «واقعا بدون علی معلم سخت است، از وقتی از در وارد شدم دلم گرفت اما او همیشه با ما است. آن روزهای اول فکر می کردم سینما بی پشت و پناه شد و درست فکر می کردم.»در این بخش جایزه به بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم برای فیلم «دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری» تعلق گرفت. بهتاش صناعی‌ها پس از دریافت جایزه از عوامل مجله دنیای تصویر و آذر معماریان تشکر کرد.

جشن حافظ 1

 بهترین‌های جشن هفدهم

بهترین فیلمنامه تلویزیونی هفدهمین جشن حافظ، به سروش صحت و ایمان صفایی برای سریال «لیسانسه‌ها» اهدا شد.

جایزه ویژه هیات داوران هفدهمین جشن حافظ توسط علیرضا رئیسیان و حمید نعمت‌الله، به محمدرضا گلزار اهدا شد.

جایزه بهترین بازیگر زن کمدی تلویزیونی، توسط الهام حمیدی و میلاد کی‌مرام، به سیما تیرانداز برای سریال پادری اهدا شد.

تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد کمدی تلویزیونی به هوتن شکیبا برای بازی در سریال «لیسانسه‌ها» تعلق گرفت.

تندیس حافظ بهترین بازیگر زن درام تلویزیون به ساره بیات برای سریال «عاشقانه‌» اهدا شد.

جایزه بهترین بازیگر مرد درام تلویزیونی به هومن سیدی برای سریال «عاشقانه» تعلق گرفت.

تندیس حافظ بهترین کارگردان تلویزیونی به منوچهر هادی برای کارگردانی سریال «عاشقانه» اهدا شد.
تندیس حافظ بهترین مجموعه تلویزیونی به «لیسانسه‌ها» اهدا شد

اولین جایزه بهترین چهره تلویزیونی هفدهمین جشن حافظ به «احسان علیخانی» برای «ماه عسل» اهدا شد. او این جایزه را به خانواده شهید محسن حججی اهدا کرد. در این بخش جایزه دیگری نیز اهدا شد. مهران مدیری برنده دومین تندیس چهره برتر تلویزیونی جشن امسال شد. مدیری حالا با بردن این جایزه، با ۵ تندیس حافظ رکورددار جشن است.

نشان عباس کبارستمی در دومین سال از اهدای این نشان در جشن حافظ به رضا درمیشیان اهدا شد.

تندیس حافظ بهترین موسیقی متن به کیهان کلهر برای فیلم «لانتوری» رسید‌. تندیس حافظ بهترین دستاورد هنری به عبدالله اسکندری برای طراحی چهره‌پردازی سه‌بعدی «لانتوری» تعلق گرفت.

تندیس حافظ بهترین ترانه تیتراژ به سالار عقیلی برای قطعه «خون غزل» سریال «معمای شاه» اهدا شد.

تندیس حافظ بهترین تدوین به سجاد پهلوان زاده برای فیلم «ماجرای نیمروز» رسید.

جایزه بهترین فیلمبرداری به هومن بهمنش برای فیلم «اژدها وارد می‌شود» اهدا شد.

اولین تندیس حافظ بهترین بازیگر زن سینمایی به فاطمه معتمدآریا برای بازی در فیلم «آباجان» اهدا شد.
امسال در این بخش دو جایزه اهدا شد. تندیس دوم بهترین بازیگر زن سینما به الناز شاکردوست برای بازی در فیلم «مبارک» تعلق گرفت.

در بخش بهترین بازیگر مرد سینما سه جایزه اهدا شد. نخستین تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد سینما، به جواد عزتی برای بازی در «ماجرای نیمروز» تعلق گرفت. تندیس حافظ دوم بهترین بازیگر مرد سینما به شهاب حسینی برای بازی در فیلم «فروشنده» اهدا شد و تندیس حافظ سوم بهترین بازیگر مرد سینما به نوید محمدزاده برای بازی در فیلم «لانتوری» اهدا شد.

تندیس حافظ بهترین فیلمنامه به رضا عطاران برای فیلمنامه «دراکولا» اهدا شد. امسال در این بخش دو جایزه اهدا شد. تندیس دوم حافظ برای بهترین فیلمنامه سینمایی به نرگس آبیار برای فیلمنامه «نفس» تعلق گرفت.

محمد حسین مهدویان تندیس بهترین کارگردانى جشن حافظ را براى فیلم «ماجراى نیمروز» به دست آورد.

تندیس بهترین فیلم جشن حافظ به اصغر فرهادى براى ساخت فیلم «فروشنده» تعلق گرفت. این جایزه توسط امید معلم، الناز شاکردوست، فاطمه معتمدآریا، کیهان کلهر، پوریا پسر خسرو شکیبایی و عبدالله اسکندری اهدا شد. حسن مصطفوى مدیرتولید فروشنده این جایزه را به نیابت از فرهادى گرفت.

در این مراسم محمدعلی کشاورز، مرجانه گلچین، محمدرضا گلزار، شهرام شاه حسینی، مهدی کرمپور، مجید قناد، ایرج راد، مریم کاویانی، منوچهر هادی، یکتا ناصر، احسان علیخانی، محسن افشانی، ساعد هدایتی، مهناز افشار، ویشکا آسایش، جواد طوسی، نوید محمدزاده، دانیال عبادی، محمد معتمدی، جواد عزتی، بهتاش صناعی ها، مریم مقدم، جمشید مشایخی، اسماعیل عفیفه، همایون ارشادی، عبدالله اسکندری، مهران غفوریان، رضا داوودنژاد، کوروش تهامی، حسین سلیمانی، بهرام افشاری، داریوش ارجمند، احمد مهرانفر، مجید مظفری، سعید راد، رضا عطاران، پوران درخشنده، الناز شاکردوست، فقیه سلطانی، ملیکا شریفی نیا، سروش صحت، سارا رسول زاده، بهرنگ علوی، مجید مشیری، بهروز شعیبی و… حضور داشتند.