هنروتجربه: لوک بسون طرفدار فیلم‌های ابرقهرمانی نیست و پیش از این گفته بود که برقراری ارتباط با چنین شخصیت‌هایی برای او کار دشواری است.

اما کارگردان فیلم موفق «والریئن و شهر هزار سیاره» در گفت‌وگوی تازه‌ای با سینه‌پاپ، پا را فراتر گذاشته و فیلم «کاپیتان آمریکا» را یک پروپاگاندای کاملاً آمریکایی نه از نوع قابل قبول و خوبشتوصیف کرده‌است :«موضوعی که بیش از همه مرا آزار می‌دهد این است که در چنین فیلم‌هایی همیشه برتری آمریکا نشان داده می‌شود و این‌که آن‌ها چه‌قدر خوبند!»

او در ادامه تاکید می‌کند:«کدام کشور در جهان پیدا می‌شود که فیلمی را به نام خودش بسازد و مثلا «کاپیتان برزیل» یا «کاپیتان فرانسه» داشته باشد؟ هیچ کشوری دست به چنین کاری نمی‌زند، چون فکر می‌کند شرم‌آور است. اما آن‌ها این کار را می‌کنند و همه هم فکر می‌کنند طبیعی است. من برای پروپاگاندا این‌جا نیستم، من آمده‌ام تا داستانی را روایت کنم.»

بسون با وجود مشکل‌هایی که با این ژانر دارد، فیلمی را درباره نوعی ابرقهرمان در کارنامه دارد به نام «لوسی»؛ فیلمی که در آن اسکارلت جوهانسن در نقش زنی بازی کرده است که پس از هضم مواد به‌شدت پیشرفته‌ای، توانایی‌های روحی و هوش ابرانسانی پیدا می‌کند. ویدئوی کامل گفت‌وگوی بسون در سایت «ایندی‌وایر» موجود است.

  • ایندی‌وایر