هنر و تجربه: استیو جابز نه‌فقط در صنعت و فناوری راه‌گشا بود، بلکه زندگی‌اش هم به اندازه‌ی ابزارهایی که ثمره تلاش او هستند، سرگرم‌کننده است. از این رو تعجبی ندارد که چنین خالق مشهوری سوژه‌ی فیلم‌های مختلفی قرار بگیرد.

فیلم‌نامه اِرِن سورکین و فیلم سال ۲۰۱۵ دنی بویل با عنوان «استیو جابز» نگاهی پیچیده به زندگی این مخترع دارند که البته به بازی و تفسیر شخصیت اصلی از نگاه مایکل فاسبندر و تعامل او با شخصیت‌های واقعی پیرامونش وابسته است. فیلم‌نامه سورکین تندوسریع و دقیق است؛ کلمه‌ها و کنش‌های فیلم‌نامه به تعامل‌های میان پنج شخصیت کلیدی فیلم شکل می‌دهند. در حالی که «استیو جابز» به سه بخش جدا اما درهم‌پیچیده تقسیم شده است که بر این تعامل‌ها متمرکزند.

ظاهر شخصیت‌ها در هر بخش تغییر می‌کند اما برجسته‌ترین تغییر در صحنه‌ای است که اندی (با بازی مایکل استالبرگ) درباره دختر استیو با استیو رودرو می‌شود؛ دختری که جابز او را خاص می‌بیند و به وی اهمیت می‌دهد، در صحنه‌ای که علاقه‌ی استیو جابز به دخترش  زیر سؤال می‌رود که در این ویدئومقاله بررسی شده است.

«استیو جابز» مملو از نمادها و میزانسن‌های درگیرکننده است، اما در این ویدئومقاله این موضوع تحلیل می‌شود که چه‌گونه این صحنه‌ی به‌خصوص نیمه‌ی دوم فیلم را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در نهایت به تصویری کاملاً انسانی از مردی می‌انجامد که همیشه در خصوص روابط انسانی خوب نیست.

این ویدئومقاله با عنوان «The Importance of One Scene: Steve Jobs Dissection» در فضای مجازی در دسترس علاقه‌مندان است.

پلی‌لیست•