هنروتجربه: مستند «پازلی‌ها» ساخته مهدی گنجی از روز چهارشنبه اول شهریورماه اکران خود را در گروه سینمایی هنروتجربه آغاز می‌کند.

این مستند یکی از شش فیلم مجموعه کارستان است. این آثار که پنج مستند آن هم‌اکنون در سینماهای گروه هنروتجربه درحال اکران است، با تهیه‌کنندگی مجتبی میرتهماسب و مشاوره هنری رخشان بنی‌اعتماد ساخته‌شده‌اند. مهدی گنجی پیش از «پازلی‌ها» با فیلم «من می‌خوام شاه بشم» در گروه هنروتجربه اکران موفقی داشت و توانست نظر مخاطبان و منتقدان را به فیلم جلب کند.

«کارستان»درباره چند دانشجوی بیرجندی است که می‌خواهند با یک ایده تازه در صنعت رایانه، کسب‌وکار جدیدی خلق کنند. آن‌ها به تهران می‌آیند تا به آرزویشان برسند، اما نمی‌دانند که دقیقاً چه‌گونه باید موفق شوند.

پازلی ها

مهدی گنجی در یادداشت خود درباره «پازلی‌ها» می‌نویسد:«برای نسل من، نسلی که جنگ ایران و عراق را در در کودکی و سال‌­های دهه شصت تجربه کرده، بزرگ‌ترین آرزو این بود که دکتر یا مهندس شویم. یادمان می‌دادند تا در ماراتن کار و زندگی از دیگری جلو بزنیم، برای رسیدن به کلیشه‌های رایج موفقیت. رویای‌مان رسیدن به زندگی بود، شبیه فلان دکتر، مهندس و یا پولدارهای نوکیسه. هیچ کس به ما یاد نداد که خلاقانه زندگی کنیم و برای زندگی و کارمان یک مسیر شخصی اختراع کنیم. ما محصول طرز فکری هستیم که به دنبال شبیه‌سازی بود و کم­‌کم ملاک‌­مان برای ارزش­گذاری سطح زندگی؛ در حساب بانکی‌مان خلاصه شد. شاید به همین خاطر است که به­‌عنوان فیلم­‌ساز همیشه جذب آدم‌هایی می‌شوم که می‌خواهند متفاوت زندگی کنند. چیزی را تغییر دهند و یا ارزش تازه‌ای خلق کنند. در حقیقت به دنبال بخشی از شخصیت گمشده خودم هستم.
«پازلی‌ها» نمونه خوبی هستند از جوان‌­هایی که در زندگی­‌شان ریسک می‌کنند و دوست ندارند راه­‌های تجربه­‌ شده، سنتی و پر امنیت قبلی را طی کنند. آدم‌هایی که همه سختی­‌ها را تحمل می‌کنند تا کار جدیدی راه بیاندازند. آن‌ها ایمان دارند که با هم کار کردن بهتر از یک­‌نفره پیش رفتن است. سرکردن با این آدم­‌های معمولی که ستاره­‌های مجله‌های پرفروش نیستند، آن­قدر برای من الهام‌­بخش است که زندگی‌ام را تغییر داده است.»

«پازلی‌ها»/ کارگردان ونویسنده :مهدی گنجی بر اساس طرحی از: رضا بهرامی‌نژاد- تدوین‌گر: اسماعیل منصف- فیلم‌برداران: محمدرضا جهان‌پناه، مهدی گنجی- آهنگساز: بابک میرزاخانی- طراحی وترکیب صدا: امیرحسین قاسمی- صدابردار: حسن شبانکاره، با همکاری: میثم حسنلو، وحید رضویان، علی مژده- دستیار کارگردان و مدیرتولید: عبدالرضانیک‌پو- رنگ‌آمیزی تصاویر: حمیدرضافطوره‌چیان، سیندخت رحیمیان- عکاس: عباس کوثری- طراح گرافیک:حامدجابرها- روابط‌عمومی ورسانه: امیرحسین ثنایی- مشاوران پروژه کارستان: محمودنظاری، حسین اکبری مدیریت پژوهش وکارشناسی فیلم‌های مستندکارستان: فیروزه صابر، زهراعمرانی- پژوهش‌گران: مهدی گنجی، سید ناصر نوربخش