هنر و تجربه: کمپانی پاریسی «آلفا وایولِت» حقوق فروش جهانی درام جدید کارگردان اهل اسلواکی یورای لهوتسکی با نام «نینا» را به دست آورد که ماه آینده در بخش سینمای معاصر جهان جشنواره تورنتو به نمایش درخواهد آمد.

درام «نینا» که دومین فیلم بلند لهوتسکی است داستان دختر دوازده‌ساله‌ای را روایت می‌کند که والدینش در حال جدایی از یکدیگرند. این دختر که دنیایش در حال فروپاشی است، به رقابت‌های شنا پناه می‌برد تا به‌نوعی همه چیز را به فراموشی بسپارد. اولین نمایش جهانی این فیلم در جشنواره کارلووی واری صورت گرفت و نقدهای مثبتی را برای آن به همراه آورد. یکی از نقاط قوت فیلم بازی بیبیانا نوواکووا در نقش نینا است که اولین نقشش را تجربه کرده است.

لهوتسکی هم پیش از این با کارگردانی مستند بلند «عشق‌های کور» به بخش دو هفته‌ی کارگردانان جشنواره کن رفته و جایزه C.I.C.A.E هنر سینما را برنده شده بود. اولین فیلم بلند داستانی این کارگردان اسلواک هم با نام «معجزه» در جشنواره کارلووی واری روی پرده رفته و جایزه ویژه‌ی هیأت داوران را به دست آورده بود.

کمپانی «آلفا وایولِت» در حال حاضر حقوق درام دیستوپیایی سیلویا لوزی و لوکا بلینو با عنوان «حفره»/ Crater و درام آرژانتینی ناتالیا گاراجیولا با نام «فصل شکار» را هم خریده است که هر دو فیلم در بخش هفته‌ی منتقدان جشنواره ونیز با هم رقابت خواهند کرد. البته «فصل شکار» در جشنواره سن سباستین هم به نمایش درمی‌آید.

  • ورایتی