هنروتجربه: جری لوییس بازیگر مطرح سینمای کمدی در ۹۱ سالگی چشم از جهان فروبست.

مارتین اسکورسیزی که در فیلم «سلطان کمدی» کارگردانی جری لوئیس را برعهده داشت، در واکنش به درگذشت این کمدین معروف آمریکایی از او به عنوان یک استاد، سرگرم‌کننده و هنرمند بزرگ و مردی قابل توجه یاد کرد.

جری لوئیس در کمدی سیاه «سلطان کمدی» محصول سال ۱۹۸۲ میلادی در نقش یک مجری برنامه تلویزیونی به نام جری لانگفورد مقابل دوربین رفت و این نقش از آن جهت برای لوئیس متفاوت بود که بیشتر نقشی درام بود تا کمدی. در این فیلم رابرت دنیرو در نقش یک کمدین استندآپ بلندپرواز به نام روپرت پایکین بازی کرده است که شیفته لانگفورد است و در تلاش است به عنوان میهمان به به برنامه او دعوت شود. این فیلم در سال ۱۹۸۳ در افتتاحیه جشنواره فیلم کن به روی پرده رفت و بازی جری لوئیس مورد تحسین منتقدین قرار گرفت. اسکورسیزی در انتهای پیام خود به بهانه درگذشت جری لوئیس نوشت: «افتخار همکاری با او را داشتم و این تجربه‌ای که همواره برای من بسیار ارزشمند است. جری لوئیس به راستی یکی از بزرگان سینما بود.»

رابرت دنیرو همبازی جری لوئیس در فیلم «سلطان کمدی» نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جری در کمدی و فیلم یک پیشگام بود. او هم‌چنین یک دوست خوب بود که این شانس را داشتم که در چند سال گذشته چندین بار ببینمش. اوحتی در سن ۹۱ سالگی نیز کوچک‌ترین افولی نداشت و ما دلتنگ او خواهیم شد.»

جری لوئیس متولد ۱۶ مارس ۱۹۲۶، در سال‌های دهه ۱۹۵۰ همراه با دین مارتین در یکی از شوهای پر طرفدار تلویزیونی هم بازی بود. بازی او در فیلم‌های «پادو» و «پرفسور دیوانه» از آثار ماندگار سینمای کمدی آمریکاست. او در سال‌های دهه ۱۹۸۰ به بعد با بیماری‌های قلبی و سرطان پرستات دست و پنجه نرم می‌کرد.او در سال ۲۰۰۹ برنده «جایزه بشردوستانه ژان هرشولت» از آکادمی اسکار شد و دریافت جایزه یک عمر فعالیت مستمر هنری از وزیر فرهنگ فرانسه به عنوان کمدین محبوب مردم فرانسه، جایزه یک عمر دستاورد سینمایی جوایز کمدی آمریکا و همچنین دریافت شیر طلایی افتخاری جشنواره ونیز در سال ۱۹۹۹ از جمله افتخارات او به شمار می‌رود.