هنروتجربه: مسعود امینی تیرانی عضو هیات انتخاب و داوری بخش فیلم جشنواره منطقه‌ای شبدیز سینمای جوان کرمانشاه،جشنواره‌های منطقه‌ای را اولین حلقه شکل‌گیری گروه‌های فیلم‌سازی کوچک  عنوان می‌کند که می‌تواند زمینه‌ساز شکل‌گیری گروه‌های حرفه‌ای‌تر شود.

 مسعود امینی تیرانی کارگردان فیلم تجربی «بیداری برای سه روز» که در گروه هنروتجربه اکران شد، در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر، برپایی جشنواره‌های منطقه‌ای را اتفاق خوبی دانست و تاکید کرد:« موافق برگزاری جشنواره‌های متنوع هستم و فکر می‌کنم افزایش تعداد جشنواره‌ها در کل اتفاق خوبی است. آنچه نگران کننده است مشابهت و یکسانی شکل و رویکرد و روش‌های برگزاری جشنواره‌ها است که متاسفانه همه شبیه به هم هستند.»

او در ادامه جشنواره‌های منطقه‌ای را اولین حلقه شکل گیری گروه‌های فیلم‌سازی کوچک دانست:«در چنین محافلی گروه‌های کوچک فیلم‌سازی قدرت رشد و تقویت بیشتری پیدا می‌کنند و می‌توانند زمینه‌ساز شکل‌گیری گروه‌های حرفه‌ای‌تر و قدرتمندتر شوند.»

او سپس در مورد کیفیت و کمیت فیلم‌های جشنواره شبدیز توضیح داد:«در این رویداد مثل هر جشنواره دیگری هم اتفاقات درخشان و هم نگران کننده داریم. کیفیت و کمیت فیلم‌های داستانی کمی بهتر و وضعیت فیلم‌های تجربی، مستند و پویانمایی کمی نگران‌کننده است؛ اگرچه گاه فیلم‌های تحسین شده‌ای هم دارند.»

امینی تیرانی، نکته نگران کننده در مورد فیلم‌های داستانی را تخیل نداشتن فیلم‌سازان عنوان کرد:« وجود جهان ویژه و متعلق به فیلم‌ساز کمتر در فیلم‌ها دیده می‌شود و این نکته باعث شبیه شدن فیلم‌ها به هم می‌شود. فیلم‌ساز باید به دنبال کشف دنیاها، فانتزی‌ها و پرسش‌هایش باشد، روی چیزی که انتخاب می‌کند، متمرکز باشد و برای آن دلیل و توجیه قابل ارایه داشته باشد. نمی‌گویم قابل قبول بلکه می‌گویم دلیل قابل ارایه که امکان حرف زدن درباره آن وجود داشته باشد. در بسیاری از مواقع ما این حداقل‌ها را هم در فیلم‌های‌مان نداریم و این از ساختن فیلم بد،بدتر است.»

او در پایان با تاکید براین‌که داشتن دلیل، جهان‌بینی و پرسش مشخص از جهان، مهم‌تر از داشتن توجیهات فنی پر از اشکال در مورد فیلم‌ها است، گفت: «باید هر بار فکر کنیم جای ما در جهان کجاست؟ البته که جای قصه‌گو در جهان جای بزرگی است، اما فکر کنیم که شهرزاد قصه‌گو نیز چالش ادامه زندگی در جهان را با قصه درآمیخته بود ،پس قصه باید بخشی از چالش هستی ما باشد.»

پنجاه و هفتمین جشنواره منطقه‌ای شبدیز ۲۲ تا ۲۵ شهریور ماه با حضور استان‌های کرمانشاه، البرز، قزوین، گیلان، زنجان، همدان، کردستان، ایلام، اردبیل، آذربایجان‌غربی و آذربایجان‌شرقی در شهر کرمانشاه برگزار می‌شود.