هنروتجربه: فیلم «تمارض» به کارگردانی عبد آبست در بخش «کشف» (Discovery) چهل ‌و دومین دوره جشنواره فیلم تورنتو که مختص فیلم‌های بلند داستانی اول و دوم فیلم‌سازان سراسر دنیاست به نمایش در می‌آید و اولین نمایش آمریکای شمالی خود را با حضور در این رویداد آغاز می‌کند.

جشنواره فیلم تورنتو مهم‌ترین و بزرگترین جشنواره سینمایی آمریکای شمالی است و طی دهه‌های گذشته به یکی از معتبرترین رویدادهای هنری و سینمایی جهان درکنار جشنواره فیلم کن، برلین و ونیز تبدیل شده است.

کامرون بیلی، مدیر هنری جشنواره بین المللی فیلم تورنتو درباره بخش کشف می‌گوید:«بخش «کشف» (Discovery) جایی است که تهیه‌کنندگان و دست‌اندرکاران صنعت سینما در سراسر دنیا می‌توانند فیلم‌سازان جدیدی را پیدا کنند. شما در این بخش می‌توانید صدای فوق العاده هیجان و آینده را بشنوید.»

طی یکی دو دهه اخیر «مارن آده» کارگردان فیلم «تونی اردمن» و «روبن کامپیو» که به تازگی با فیلم «بیست ضربه در دقیقه» جایزه بزرگ آخرین دوره جشنواره فیلم کن را برد از جمله مهم‌ترین فیلمسازانی هستند که با حضور در این بخش شناخته ‌شدند. سال گذشته اصغر فرهادی با فیلم «فروشنده» از ایران در این جشنواره حضور داشت.

در چهل و دومین دوره جشنوارهفیلم تورنتو  فیلم‌سازان مطرحی چون «ویم وندرس»، «دارن آرنوفسکی»، «روبین کمپیو»، «مارتین مک دونالد» و «رابین اوستلاند» که با فیلم «مربع»  برنده نخل طلای ٢٠١٧ شد، حضور دارند. از سوی دیگر بازیگران هالیوودی از جمله جورج کلونی، آنجلینا جولی و جیمز فرانکو با تازه‌ترین فیلم‌هایی که کارگردانی کرده‌اند، در این رویداد هنری شرکت می‌کنند.

«تمارض» تاکنون در جشنواره‌های مختلفی در سراسر دنیا حضور داشته است. این فیلم اولین نمایش جهانی خود را با حضور در بخش فروم جشنواره فیلم برلین و اولین نمایش آسیایی خود را با حضور در جشنواره فیلم شانگهای پشت سر گذاشته است. این فیلم پس از اولین نمایش در جشنواره فیلم تورنتو (North American premieres) تور آمریکایی خود را آغاز می‌کند.

‏‌چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو  از ٧ تا ١٧ سپتامبر (١۶ تا٢۶ شهریور) در شهر تورنتو کانادا برگزار می‌شود.

 

‏‌