هنروتجربه: در آخرین روز مرداد ماه برخی اخبار مرتبط با گروه هنروتجربه را در میان رسانه‌های فرهنگی،هنری با هم مرور می‌کنیم.

فیلم سینمایی «اگزما» اولین فیلم بلند مهران مهدویان است که هم‌اکنون در سینماهای هنروتجربه اکران می‌شود.خبرگزاری ایسنا به همین بهانه به سراغ مهدویان رفته و با او درباره «اگزما» گفت‌وگو کرده‌است. این کارگردان در بخشی از این گفت‌وگو با تاکید بر این نکته که «اگزما» از نظر فرم فیلمی متفاوت است، درباره اکران آن عنوان کرد:«سینمای هنروتجربه شرایط اکران برای این فیلم را فراهم کرد در حالی‌که در سینمای بدنه برای این‌گونه فیلم‌ها بهایی قائل نمی‌شوند. اگر قرار باشد فیلمی در سینمای اصلی اکران شود باید شرایط متفاوتی داشته باشد و «اگزما» فیلمی با ساختار هنری و تجربی است که فقط شرایط اکران در سینمای هنروتجربه را داشت.»
او با با بیان اینکه سینمای هنروتجربه نسبت به سینمای بدنه با بی‌مهری‌هایی مواجه شده است، افزود: «اعضای شورای صنفی نمایش چندی قبل در نامه‌ای در خواست کرده بود تا سانس‌های سینمای هنروتجربه کاهش یابد چرا که معتقدند این سینما مخاطبان کمی دارد؟! این سینما به نسبت سینمای بدنه از سانس‌های محدودی برخوردار است و «اگزما» هم مانند دیگر فیلم‌های اکران شده در این سینما در سانس‌های محدود اکران می‌شود.از پیدایش سینمای هنروتجربه تاکنون سه سال می‌گذرد و این نوع سینما توانسته در میان سینماگران برای خود جایی باز کند اما هنوز بین مردم مطرح نشده و باید با افزایش سالن و سانس‌ها به این سینما فرصت بیشتری دهیم. برای مطرح شدن این سینما، به زمان بیشتری نیاز داریم.»
مهدویان با اشاره به موضوع «اگزما» ادامه داد: «مساله اصلی در این فیلم ترس از نبود امنیت در زندگی زنان است. زنانی که در تجربه اول زندگی مشترک خود با مشکلاتی مواجه شده‌اند اما در زندگی مشترک دوم باید با صبوری به حل مشکلات خود بیاندیشند. در فیلم سینمایی «اگزما» سعی داشتم تا مخاطب هم مانند دیگر شخصیت‌های فیلم با رویا (شخصیت فیلم) همراه شود تا به نوعی خود را در کنار او احساس کند.»
مهران مهدویان با اشاره به نوع فیلم‌برداری که همه سکانس‌ها در اتومبیل بوده است، اظهار کرد:« به دلیل نوع فیلم برداری «اگزما» همیشه مراقب بودم تا فیلم برای مخاطب خسته کننده نشود و این یکی از مشکلات قابل توجه در ساخت این فیلم بود.»

از دیگر اخبار مرتبط با گروه هنروتجربه می‌توان به گفت‌وگوی باشگاه خبرنگاران جوان با محمد جعفری درباره آخرین وضعیت «ژنرال‌های ۱۳ ساله» اشاره کرد. جعفری در این گفت‌وگو از رسیدن مستند به مرحله فاین‌کات تدوین خبر داده است. او و همسرش آذر مهرابی در حال حاضر مستند «کارنامه بنیادکندی» را در سینمای هنروتجربه در حال اکران دارند.

باشگاه خبرنگاران جوان گفت‌وگوی دیگری نیز با سعید کشاورز داشته است. در این گفت‌وگو کشاورز از اکران مستند «فوق ماراتن» در گروه هنروتجربه خبر داده و گفته است: «این فیلم قطعا در بخش هنروتجربه اکران می‌شود اما زمان دقیق آن مشخص و قطعی نشده است.»«فوق ماراتن» در جشن خانه سینما نیز حضور دارد. این مستند، روایت مردی روستایی در اطراف شیراز است که توانسته مسافتی را به طول ۹۲ کیلومتر بدود و رکوردی جدید ثبت کند. او در ادامه تصمیم می‌گیرد رکورددار دو ماراتن جهان شود.

 رضا درمیشیان هم  یادداشت کوتاهی به  اکران فیلم «کوه» امیر نادری اشاره کرد. او در توییت شخصی خود نوشته است: «امیدوارم اکران فیلم «کوه» امیر نادری در ایران آغاز یک جریان باشد و شروع نمایش فیلم‌های سینماگران ایرانی خارج از ایران در وطنشان…»