هنر و تجربه: یکصد و چهل و هفتمین مراسم آیین دیدار گروه هنروتجربه سهم ششمین و درواقع آخرین فیلم از فاز اول مجموعه فیلم‌های کارستان شد. ششمین فیلم اکران‌شده این مجموعه با نام «پازلی‌ها» را مهدی گنجی کارگردانی کرده است.

اجرای مراسم آیین دیدار مستند «پازلی‌ها» را کیوان کثیریان برعهده داشت و مراسم چهارشنبه شب اول شهریور در موزه سینما برگزار شد. کیوان کثیریان درهمان ابتدا از دو نفر از ستون‌های اصلی مجموعه کارستان رخشان بنی‌اعتماد مشاور هنری مجموعه و مجتبی میرتهماسب تهیه‌کننده مجموعه دعوت کرد تا روی صحنه بیایند و سپس مدیرعامل بنیاد کارآفرینی جوانان و مدیریت پژوهش مجموعه کارستان را نیز روی صحنه خواند. پیش از این پنج فیلم از مجموعه کارستان در هنروتجربه اکران شده بودند.

در ابتدا رخشان بنی‌اعتماد ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین در سالن گفت: «با این مجموعه فرازونشیب زیادی تجربه کردیم و در اکران و افتتاح هرکدام از فیلم‌ها حسی منحصر به فرد و متفاوت داشتیم. این آخرین فیلم از فاز اول کارستان است و امیدوارم مجموعه ادامه پیدا کند. فیلم «پازلی‌ها» از فیلم‌هایی بود که هم مهدی گنجی فیلم‌ساز آن را بسیار دوست دارم و هم گروه نازنین پازلی‌ها را. جدا از اهمیت کارشان و ویژگی‌های تکنیکی و علمی کارشان، این جوانان سالم و باپشتکار قلب آدم را هم به تپش درمی‌آورند. جامعه دیدن این الگوها را کم دارد.»

IMG_20170823_222344

 

فیروزه صابر  مدیرعامل بنیاد کارآفرینی نیز در صحبت‌هایی کوتاه گفت: «خوشحالم بعد از بیش از سه سال کار پرتلاش ششمین فیلم از مجموعه مستندهای کارستان هم اکران می‌شود. هم در کارگردانی این فیلم جسارت به چشم می‌خورد و هم در جوان‌هایی که سوژه فیلم هستند و خودشان را در تصویر به فیلم عرضه کردند. کاری که از هرکسی برنمی‌آمد. آقای گنجی از برکات این مجموعه بودند و هربار که در جریان این پروژه قرار می‌گرفتیم، می‌دیدیم بین مهدی گنجی و پازلی‌ها ارتباط ویژه‌ای شکل گرفته است و این ارتباط فراتر از ارتباط کارگردان و سوژه رفته است. در مجموعه کارستان از این جنس ارتباط‌ها زیاد بود.»

مجتبی میرتهماسب تهیه‌کننده مجموعه کارستان نیز به ادامه پیدا کردن مجموعه اشاره کرد : «پروژه ابتدا برای ۲۶ فیلم طراحی شد اما با مواجه شدن با مشکلات مالی به شش فیلم در فاز اول اکتفا کردیم و از همان زمان صحبتش بود که پروژه باز هم بعد از اتمام این شش فیلم ادامه پیدا کند. اکران این فیلم‌ها انرژی مضاعفی به ما داد و امیدوارم بعد از چند صباحی با سوژه‌های جدیدتر دوباره شروع کنیم. از دوستان هم تقاضا دارم در فضای مجازی فیلم‌های این مجموعه را به بقیه معرفی کنند.»

مهدی گنجی کارگردان مستند «پازلی‌ها» چهارمین کسی بود که روی صحنه رفت. گنجی که پیش از این با مستند «من می‌خوام شاه بشم» در هنروتجربه حضور داشته است، با انرژی روی صحنه آمد: «برای خود من از دو جنبه تجربه خوبی بود. اولین جنبه از این جهت که با دونفر کار کردم که واقعا کارکردن با آن‌ها افتخاری بود. خانم بنی‌اعتماد و آقای میرتهماسب. از جنبه دیگر حضور بنیاد کارآفرینی بود که جنبه‌ای تخصصی و پشتوانه خوبی برای منِ فیلم‌ساز بود. چالش‌های جدی داشتیم و حضور این دوستان پر از امید بود.»

گنجی اضافه کرد: «پروژه کارستان خیلی انسانی برگزار شد. خیلی از دوستان در سینما مشغول هستند و می‌دانند پشت صحنه فیلم‌سازی چندان انسانی نیست. اما پروژه کارستان خیلی انسانی پیش رفت. اولین جایزه‌ای که من در سینمای مستند گرفتم هجده سال پیش از دست خانم بنی‌اعتماد بود و شاید اگر این جایزه را نمی‌گرفتم به کار مستندسازی ادامه نمی‌دادم.» صحبت گنجی با شوخی کیوان کثیریان همراه شد که سن او را حساب می‌کرد!

کارگردان مستند «پازلی‌ها» درباره بچه‌های پازلی‌ که این فیلم درباره آن‌ها ساخته شده است گفت: «فیلم مستند ساختن پر از چالش است و گفتن این چالش‌ها هم تکراری است. اما در عین حال پر از یادگیری هم هست. بچه‌های پازلی‌ها برای من تجسم رویایی بودند که در آن دورانی که من همسن الان آن‌ها بودم از دست رفت. برای نسل من که در زمان جنگ کودکی‌اش را گذراند و جوانی‌اش هم با آن هشت سال مصادف شد فرصت‌ها از دست رفت. از دیدن بچه‌های پازلی‌ و دیدن کار گروهی آن‌ها لذت بردم. عمدتا کارهای گروهی ما حتی در حد برگزار کردن یک مهمانی با شکست مواجه می‌شود اما این بچه‌ها در عین دوستی با هم بحث هم می‌کردند.»

گنجی افزود: «این فیلم را با افتخار می‌توان به خارجی‌ها نشان داد و گفت: «درست است ایران هم مشکلات زیادی دارد ولی بدانید چندتا جوان شهرستانی ما با یک تیم منجسم دارند کار های‌تک انجام می‌دهند.»

در ادامه کیوان کثیریان با نام بردن از شاهین طبری، آرش برهمن و بابک حیدری راهنمایان و منتورهای گروه پازلی از حاضرین خواست آن‌ها را تشویق کنند. حمیدرضا قادری، مصطفی لطفی، حسین آریان و محمدحسین محسنی اعضای گروه پازلی‌ها نیز در میان تشویق حضار روی صحنه آمدند و هرکدام در جملاتی کوتاه درباره مستندی که از استارت‌آپ آن‌ها و فعالین جمعی‌شان ساخته شده است گفتند. از جمله محمدحسین محسنی گفت اگر ما در دوران دانشجویی روند این کار و تلاش‌های لازم برای آن را می‌دیدیم و الگو می‌گرفتیم حالا خیلی جلوتر بودیم. حداقل اتفاقی که با این فیلم افتاد این است که کسانی که می‌خواهند در این راه وارد شوند از ابتدا سختی‌های آن را می‌دانند و با آگاهی بیشتری وارد این کار می‌شوند.

در پایان جلسه رخشان بنی‌اعتماد ابراز امیدواری کرد تا وزرای آموزش و پرورش و آموزش عالی این بخش از صحبت‌های محمدحسین محسنی را بشنوند و شرایط دیده شدن بیشتر فیلم را فراهم کنند.

.